Organizm kobiety, która jest w ciąży zaczyna produkować pokarm już od 16 tygodnia ciąży. Przez cały okres ciąży aż do porodu gruczoły mlekowe dostosowują się do dziecka tak, aby pokarmu była wystarczająca ilość. Wiele mam zastanawia się, czy w trakcie karmienia dziecka potrzebne jest dodatkowe karmienie, wszystko zależy czy są ku temu wskazania. W artykule zobaczysz wszelkie istotne informacje o dokarmianiu.
Karmienie piersią - czy na pewno wystarcza mojemu dziecku?
Według zaleceń WHO noworodki powinny być karmione mlekiem matki do 6 miesiąca życia, nie ma potrzeby dokarmiania go, ani dopijania, ponieważ mleko matki dostosowuje się odpowiednio do potrzeb dziecka. Jeżeli po karmieniu twoje dziecko jest spokojne, zasypia po jedzeniu lub zasypia w trakcie jest to znak, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, i nie ma konieczności dokarmiania go. Zgoła inaczej ma się to w sytuacji kiedy dziecko po jedzeniu jest niespokojne i płaczliwe. Niekoniecznie jest to objaw zbyt małej ilości pokarmu, możliwe, że dziecko nie jest dobrze przystawiane do piersi, lub wina leży po zupełnie innej stronie. Najlepiej jest wtedy udać się do pediatry lub porozmawiać z położną, aby wykluczyć zwykłe błędy w karmieniu.
Kiedy dokarmianie jest konieczne?
Jeżeli dziecko, które jest karmione wyłącznie mlekiem mamy nie przybiera na wadze mimo odpowiedniej ilości karmień rodzi się problem. Dlatego jak najszybciej musimy udać się do lekarza. To on ustali problem, z którym się borykamy i zaproponuje odpowiednie zmiany żywieniowe. Warto wspomnieć, że dokarmianie potrzebne będzie tylko w momencie kiedy lekarz stwierdził, że nasze mleko jest niewystarczające i zaproponuje wprowadzenie mleka modyfikowanego odpowiedniego dla naszego dziecka. Podawanie MM nie wyklucza karmienia piersią, chyba że nasz maluch nie toleruje laktozy, wtedy będziemy zmuszone całkowicie wyeliminować pierś z diety dziecka. Zastąpienie mleka matki, mlekiem modyfikowanym czasami jest od nas niezależne. Najważniejsze jest to, aby nasze dziecko prawidłowo się rozwijało.
Karmienie noworodka butelką?
Gdy zdecydujemy się na dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, pozycja jest zupełnie inna niż w przypadku karmienia piersią. Przy karmieniu butelka ważne jest, aby dziecko miało wyżej główkę, a w smoku butelki zawsze znajdowało się mleko, aby maluch nie natykał się zbyt dużo powietrza. Podczas karmienia butelką ważna jest bliskość rodzica, ułożone na zgięciu ręki, będzie czuło nasze ciepło, dzięki czemu będzie o wiele spokojniejsze. Poznaj zalety karmienia piersią i zasady wprowadzania dodatkowych pokarmów, znajdziesz je w artykułach dostępnych na stronie https://wiecejmleka.pl/.