Trzecia część nocy w cyklu Krótka Historia Polskiego Kina
W czerwcu mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film, który na stałe wpisał się w historię polskiego kina. Andrzej Żuławski, znany ze swojego unikalnego stylu, zaprezentuje swoje dzieło "Trzecia część nocy".
  1. Pokaz filmu "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego.
  2. Wideoprelekcja Tomasza Kolankiewicza.
  3. Bilety w cenie 10 zł.
  4. Film wyświetlany z angielskimi napisami.

W ramach cyklu "Krótka Historia Polskiego Kina", mieszkańcy będą mogli zobaczyć "Trzecią część nocy" – debiut reżyserski Andrzeja Żuławskiego. Ten wizjonerski film, pełen ekspresji i skrajnych emocji, przyciąga uwagę swoją nieoczywistością i świeżością formy. Żuławski, twórca działający często na marginesie głównych nurtów, przedstawia historię Michała, młodego mężczyzny, który po stracie żony i syna angażuje się w konspirację w okupowanym Lwowie.

Film zostanie wyświetlony 8 czerwca (sobota) o godzinie 15:30. Seans poprzedzi wideoprelekcja kuratora przeglądu i filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza. "Trzecia część nocy" to produkcja z 1971 roku, trwająca 101 minut, zrealizowana pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy. W rolach głównych występują Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński i Anna Milewska.

Film nawiązuje do problematyki i stylu Szkoły Polskiej, jednocześnie przekraczając jej granice poprzez eskalację okrucieństwa i chaosu moralnego. Żuławski stworzył wyrazisty język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, wspierając apokaliptyczny klimat licznymi cytatami z Apokalipsy św. Jana oraz polskich romantyków, takich jak "Ojciec zadżumionych" Juliusza Słowackiego. Fabuła filmu opiera się na autobiograficznych doświadczeniach Mirosława Żuławskiego, współscenarzysty i ojca reżysera.

Film zdobył nagrodę "Jantara" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w 1973 roku oraz Nagrodę im. Andrzeja Munka w PWSFTviT. Pokaz organizowany jest przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie kina (czynna wt-pt, 14-18 oraz pół godziny przed każdym seansem) oraz online.


Na podst. SOK