Jak odróżnić włosy średnioporowate od wysokoporowatych?

Profesjonalne marki kosmetyków do włosów oferują produkty dedykowane konkretnym potrzebom, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej pielęgnacji. Jednak pierwszym krokiem do tego, by zadbać o kondycję swoich włosów, jest prawidłowe określenie ich porowatości. Zastanawiasz się, jak odróżnić włosy średnioporowate od wysokoporowatych? Podpowiadamy!

Włosy średnioporowate – po czym je rozpoznać?

Porowatość włosów to najprościej rzecz ujmując stopień rozchylenia ich łusek. W tej kategorii wyróżniamy trzy typy włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowate. Każdy z nich cechuje odmienna budowa, wygląd i reakcja na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie - potrzebuje pielęgnacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb! Najczęściej spotykanym typem włosów są te o średniej porowatości, które charakteryzują się nieznacznym otwarciem łusek. Skąd możesz wiedzieć, czy jesteś ich posiadaczką? Jeżeli twoje włosy są podatne na stylizację, a jednocześnie łatwo ulegają zniszczeniom i mają tendencję do rozdwajania na końcówkach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że można zaklasyfikować je właśnie jako średnioporowate. Włosy tego typu są dość śliskie i delikatne, a po wysuszeniu lekko się puszą.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate pod pewnymi względami zachowują się podobnie do średnioporowatych, jednak ich łuski są dużo mocniej rozchylone. Najczęściej jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji czy inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Plączą się i wyraźnie reagują na zmianę temperatury czy wilgoć. Włosy wysokoporowate - podobnie jak te o średniej porowatości - mają też tendencję do puszenia się. Są jednak znacznie bardziej szorstkie w dotyku i matowe. Poddają się stylizacji, a jednocześnie łatwo ulegają zniszczeniom i trudno je rozczesać. Bardzo szybko chłoną wodę, dlatego po myciu błyskawicznie stają się suche. Jeśli twoim włosom brakuje blasku, a pod palcami możesz wyczuć na nich nierówności, z dużym prawdopodobieństwem posiadasz kosmyki o wysokiej porowatości.

Dobierz pielęgnację do typu swoich włosów!

Jeżeli twoje włosy są średnioporowate, stosuj szampony, maski, odżywki i oleje o lekkiej formule, która ich nie obciąży. Skup się na nawilżeniu i rekonstrukcji uszkodzonych włókien. Ich codzienna pielęgnacja powinna opierać się na balansie pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Mile widziane są także silikony, które domykają łuski włosów i pozwalają wygładzić je na całej długości. Wysokiej jakości kosmetyki pielęgnacyjne do włosów średnioporowatych znajdziesz tutaj: https://sklepanwen.pl/kategoria/kosmetyki-do-wlosow-srednioporowatych.

Włosy wysokoporowate potrzebują pielęgnacji, która przywróci im miękkość i gładkość, a przy tym pozwoli dogłębnie je nawodnić. Świetnie sprawdzają się kosmetyki zawierające oleje z dużą ilością kwasów omega-3 i omega-6, na przykład olej lniany lub z pestek winogron. Niebezpieczne są natomiast produkty z silnymi detergentami typu SLS czy SLES, ponieważ mogą spotęgować suchość i szorstkość włosów o wysokiej porowatości.

Pielęgnacja włosów wcale nie musi być wyzwaniem ponad miarę! Uzbrojona w podstawową wiedzę i kosmetyki z dobrym składem możesz prawidłowo zadbać o ich kondycję i cieszyć się pięknymi, zdrowymi kosmykami!