Jak periodontolodzy z Warszawy dbają o uśmiechy swoich pacjentów? Sprawdź, jakie zabiegi znajdziesz w ich ofercie

Przyjęło się twierdzić, że starość wiąże się z wypadaniem zębów. To błąd! Wypadające zęby to wynik długotrwałego ich zaniedbywania. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy rzadkie wizyty u stomatologa skutkują tym, że zęby się psują. I nie tylko one, bo również tkanki je otaczające oraz dziąsła. Sprawdź, jak lekarz periodontolog pomoże Ci zadbać o stan uzębienia!

Co to jest periodontologia?

Niewiele osób wie, że schorzenia tkanek otaczających zęby stanowią jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów u osób po 36. roku życia. W ostatnich latach choroba przyzębia znacznie się rozpowszechniła. Jest jednak dobra wiadomość – można jej w dużej mierze zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę jamy ustnej. Regularne kontrole u stomatologa umożliwiają wczesne wykrycie choroby. Jeśli lekarz zauważy patologiczne zmiany w obrębie tkanek otaczających ząb, czyli przyzębia, skieruje do periodontologa.

To właśnie periodontolog specjalizuje się w diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce chorób przyzębia i tkanek okołozębowych. Specjalista ten skupia się przede wszystkim na zdrowiu dziąseł, kości szczękowej oraz pozostałych struktur, które utrzymują zęby w jamie ustnej.

Niestety pacjenci często trafiają do lekarza periodontologa, gdy choroba jest mocno zaawansowana.

Kiedy umówić się do lekarza periodontologa?

W przypadku problemów z przyzębiem można zaobserwować kilka objawów, które wskazują na konieczność rozpoczęcia leczenia periodontologicznego, a ich bagatelizowanie może prowadzić nawet do utraty zęba.

Poznaj najczęściej pojawiające się symptomy:

  • krwawienie z dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów na niskie lub wysokie temperatury,
  • rozchwianie zębów,
  • obrzęk dziąsła,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • bolesność w okolicach dziąseł.

Powyższe sygnały mogą sugerować, że w tkankach przyzębia rozwija się stan zapalny. W takiej sytuacji zaleca się jak najszybciej skonsultować ze stomatologiem lub periodontologiem, by wdrożyć odpowiednie leczenie i uratować ząb przed utratą. Na wizytę do periodontologa w Warszawie można umówić się tutaj: https://dentalfraternity.pl/leczenie-paradontozy/.

Jak wygląda leczenie chorób przyzębia w Warszawie?

Pierwszym etapem diagnostyki i leczenia wszelkich stanów zapalnych i chorób przyzębia stanowi konsultacja. W jej trakcie specjalista przeprowadza wywiad medyczny dotyczący m.in. higieny jamy ustnej, chorób ogólnoustrojowych i stosowanych leków, a także przeprowadza dokładnie badanie jamy ustnej. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz może poszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową CBCT, zdjęcie pantomograficzne, a w niektórych przypadkach nawet badanie krwi.

Wstępem do bardziej zaawansowanych zabiegów jest profesjonalny zabieg higienizacyjny, który polega na oczyszczeniu zębów oraz pozbyciu się kamienia nad i poddziąsłowego. Kolejne etapy leczenia są uzależnione przede wszystkim od postaci i stopnia zaawansowania choroby przyzębia.

Specjalista może zalecić takie zabiegi jak:

  • kiretaż (otwarty lub zamknięty), który polega na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnego narzędzia, nazywanego kiretą.
  • Gingiwektomia, czyli zabieg mający na celu wycięcie nadmiaru dziąsła narastającego na zęby.
  • Pokrycie recesji dziąsłowych. To stan, w którym doszło do cofnięcia się linii dziąseł, tak że odsłaniają szyjki i korzenie zębowe. Zabieg polega na odtworzeniu i znacznym pogrubieniu linii dziąsła.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy świadczące o tym, że z dziąsłami dzieje się coś złego – nie czekaj, tylko biegnij do specjalisty!