Czarne Wesele w Klukach przypomni, jak wyglądała praca i zabawa przy torfie

Czarne Wesele w Klukach przypomni, jak wyglądała praca i zabawa przy torfie

FOT. Urząd Miejski Słupsk

W Klukach majówka zacznie się od ciężkiej pracy, a skończy przy muzyce i wspólnym świętowaniu. Muzeum Wsi Słowińskiej znów pokaże, jak dawniej wyglądało wydobywanie torfu i dlaczego po takim dniu nie mogło zabraknąć tańców, jedzenia oraz gwaru pod gołym niebem. To jeden z tych dni, kiedy skansen nie tylko opowiada historię, ale pozwala ją zobaczyć z bliska.

  • Dawne kopanie torfu wraca jako żywa lekcja słowińskiej codzienności
  • Po pracy przychodził czas na muzykę, jedzenie i wiejskie rzemiosło

Dawne kopanie torfu wraca jako żywa lekcja słowińskiej codzienności

1 maja, w godzinach 10:00–16:00, w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbędzie się XXXI edycja Czarnego Wesela. To wydarzenie wyrasta z tradycji wspólnego kopania torfu na terenach słowińskich – zajęcia, które wiosną angażowało całe rodziny. W pracy pomagali też najmłodsi, bo torf był wtedy jednym z najważniejszych źródeł opału, bez którego trudno było wyobrazić sobie codzienne życie.

Na oczach odwiedzających zostanie odtworzony cały proces – od zdjęcia darni, przez wydobywanie torfu, aż po formowanie kostek i ich suszenie. Właśnie ten rytm pracy, powtarzany przez pokolenia, najlepiej pokazuje, jak bardzo słowińska wieś była związana z ziemią i sezonowym wysiłkiem. Dla gości to okazja, by zobaczyć nie muzealną dekorację, lecz kawałek dawnego świata działającego według własnych zasad.

Po pracy przychodził czas na muzykę, jedzenie i wiejskie rzemiosło

W programie przewidziano też pokaz codzienności dawnej wsi. W zagrodach i obejściach mają się pojawić prace domowe i gospodarskie: pranie oraz prasowanie bielizny, przędzenie, tkanie, wypiek chleba czy wyrób masła. Obok nich znajdą się pokazy rzemiosła, w tym naprawa sieci rybackich, wykonywanie mioteł i powrozów. Taki układ nie jest przypadkowy – pozwala zobaczyć, jak wiele czynności składało się kiedyś na zwykły dzień i jak szeroka była wiedza potrzebna do prowadzenia gospodarstwa.

Organizatorzy zapowiadają też formułę, w której zwiedzający nie będą tylko obserwatorami. Część prac będzie można wypróbować samodzielnie, a później dołączyć do zabawy przy muzyce zespołów kaszubskich. Na miejscu pojawi się również regionalne jedzenie, między innymi chleb ze smalcem i żur, a także kiermasz rękodzieła.

Wstęp na wydarzenie wiąże się z następującymi cenami biletów:

  • 24 zł – bilet normalny
  • 18 zł – bilet ulgowy

Czarne Wesele od lat łączy pokaz dawnego życia z atmosferą święta. W Klukach będzie więc można zobaczyć nie tylko, jak pozyskiwano torf, ale też jak po ciężkim dniu rodziła się wspólnota przy stole, muzyce i tańcu.

na podstawie: UM Słupsk.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski Słupsk). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.