Młode matki wchodzą na ekran - w Słupsku po seansie ruszy ważna rozmowa

Młode matki wchodzą na ekran - w Słupsku po seansie ruszy ważna rozmowa

W kinie Rejs w Słupsku ten wieczór nie kończy się na napisach końcowych 🎬. Po pokazie filmu braci Dardenne publiczność zostanie jeszcze na rozmowę o nastoletnim rodzicielstwie, czyli temacie trudnym, ale bardzo bliskim codziennemu życiu wielu rodzin i instytucji.

  • Film Dardenne’a pokazuje dorosłość, która przychodzi zdecydowanie za wcześnie
  • Po projekcji w Słupsku głos zabiorą osoby, które znają ten temat z praktyki
  • Kiedy wejść do kina i jak zdobyć bilet na Młode matki

Film Dardenne’a pokazuje dorosłość, która przychodzi zdecydowanie za wcześnie

„Młode matki” to opowieść osadzona w domu opieki dla nastolatek w belgijskim Liège. W centrum są pięć dziewczyn - Julie, Jessica, Perla, Naïma i Ariane - każda z inną historią, ale wszystkie z podobnym ciężarem: muszą odnaleźć się w macierzyństwie, zanim jeszcze zdążyły spokojnie wejść w dorosłość.

Bracia Dardenne prowadzą tę historię po swojemu - bez efektownych skrótów, za to z uważnością na codzienność, w której zwykłe obowiązki potrafią przytłoczyć. Julie próbuje wyjść z dawnych problemów z nałogami, Jessica i Perla właściwie nie mają na kogo liczyć poza personelem ośrodka, Naïma szuka stabilizacji, a piętnastoletnia Ariane chce dokończyć szkołę, nawet jeśli oznacza to bardzo trudną decyzję o oddaniu dziecka do rodziny zastępczej.

To kino, które nie ucieka od trudnych emocji, ale też zostawia miejsce na nadzieję. Właśnie dlatego może dobrze wybrzmieć na wspólnym, słupskim pokazie i rozmowie po seansie 💬

Po projekcji w Słupsku głos zabiorą osoby, które znają ten temat z praktyki

W niedzielę, 24 maja o godzinie 16:00 odbędzie się seans w cyklu PO FILMIE, a zaraz po nim - debata z udziałem osób związanych z pomocą społeczną, sądownictwem i edukacją. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak.

Wśród gości pojawią się:

  • Katarzyna Kunikowska - kierowniczka Działu Pieczy Zastępczej i Specjalistycznej Pomocy Rodzinie, MOPR
  • Emilia Formela - kuratorka zawodowa, Sąd Rejonowy w Słupsku
  • Marta Sałapata - pedagożka i psychotraumatolożka, Uniwersytet Pomorski
  • Anna Pawluk-Bemowska - psycholożka
  • Monika Walczak - psycholożka, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

To właśnie ten skład nadaje wydarzeniu mocniejszy wymiar niż zwykły seans. Tu film ma być punktem wyjścia do rozmowy o wsparciu, odpowiedzialności i tym, co dzieje się, gdy młodość zderza się z rodzicielstwem bez wcześniejszego przygotowania.

Kiedy wejść do kina i jak zdobyć bilet na Młode matki

🗓️ Harmonogram pokazów:

  • 22 maja - godz. 18:00
  • 23 maja - godz. 20:00
  • 24 maja - godz. 16:00 - seans i debata PO FILMIE
  • 26 maja - godz. 13:00
  • 26 maja - godz. 18:00
  • 27 maja - godz. 20:00

Film trwa 104 minuty i został wyprodukowany w Belgii i Francji w 2025 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Jean-Pierre i Luc Dardenne, a w obsadzie są m.in. Babette Verbeek, Elsa Houben i Janaina Halloy Fokan.

Bilety są dostępne w kasie kina oraz online. Jeśli ktoś planuje wejść na seans 24 maja i zostać na debatę, warto pomyśleć o tym wcześniej - bilety można kupić w kasie kina oraz online.

na podstawie: DK w Słupsku.