Wilgoć w domu, która utrzymuje się przez długi czas może powodować pojawienie się nieestetycznych wykwitów solnych na ścianach. Jednak przede wszystkim może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów na ich powierzchni. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach w których panuje wilgoć, może doprowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych. Między nimi takich jak problemy z drogami oddechowymi, astma lub alergia. Dlatego tak ważna jest poprawnie wykonana izolacja ścian fundamentowych. Nie można pomijać izolacji przeciwwilgociowej fundamentów podczas budowy domu. Nie zaoszczędzi się w ten sposób pieniędzy, ponieważ usuwanie skutków wilgoci z budynków, w których nie była wykonana hydroizolacja fundamentów będzie wiązało się z jeszcze większymi nakładami finansowymi. Należy zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną ekipę budowlaną, która wykona izolację przeciwwilgociową w sposób staranny i dokładny. Nie można zapomnieć również o izolacji fundamentów w starym domu. Dzięki dostępności nowoczesnych metod izolacja starych fundamentów w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu dla pracowników budowlanych. Szczególnie istotna jest hydroizolacja piwnicy w budynkach położonych w pobliżu zbiorników wodnych. Może ona ochronić mieszkańców budynków przed skutkami zalania.

Izolacje przeciwwilgociowe w budynku mieszkalnym

Dlaczego warto wykonać izolację przeciwwilgociową?

Należy zawsze wykonywać izolację przeciwwilgociową, bez względu na to ile lat ma budynek i na jakim gruncie się znajduje. Izolacja ma za zadanie zabezpieczyć dom przed nadmierną wilgocią. Nie da się przewidzieć na jakie czynniki może zostać narażony budynek w przyszłości. Metodę izolacji należy zawsze dobrać do rodzaju podłoża na jakim położony jest budynek, jak również wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych. Podczas wykonywania hydroizolacji fundamentów należy również wykonać izolację termiczną. Można wykonać ją przy użyciu płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Nie należy oszczędzać na izolacji przeciwwilgociowej lub całkowicie zrezygnować jest jej założenia. Oszczędności można szukać podczas urządzania wnętrza domu, jednak nie na etapie jego budowy. Tylko użycie odpowiedniej technologii jak i materiałów wysokiej jakości gwarantuje trwałe efekty na wiele lat. Należy właściwie zabezpieczyć fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa, hydroizolacja podpiwniczenia są do tego niezbędne. 

Izolacja przeciwwilgociowa i jej rodzaje

  1. Izolacja przeciwwilgociowa stosowana jest w budynkach, które są położone na przepuszczalnych gruntach o niskim poziomie wody gruntowej. Do tego celu wykorzystuje się zaprawy wodoszczelne w folię lub masy bitumiczne.

  2. Średnia izolacja przeciwwilgociowa wykonywana jest na gruncie gliniastym, gdzie poziom wód gruntowych może się zmieniać. Między innymi w zależności od pory roku. Poza tym powierzchnia ta na długi czas zatrzymuje wilgoć. dlatego izolacja pozioma fundamentów powinna być wykonana bardzo starannie i dokładnie. A w szczególności izolacja piwnicy. Do średniej izolacji przeciwwilgociowej wykorzystywana jest papa, folia lub masy bitumiczne

  3. Izolacja pozioma ciężka wykonywana jest wtedy, jeżeli powierzchnia gruntu ma zdolność do dużego zawilgocenia a w pobliżu jest wysoki poziom wód gruntowych. Do tego typu izolacji należy korzystać z materiałów jak najlepszej jakości, aby metoda skutecznie chroniła przed wilgocią. Do izolacji ciężkiej wykorzystywana jest folia samoprzylepna lub folia zgrzewalna. Izolacja pionowa ścian fundamentowych jak i izolacja pozioma zagwarantują najlepszy efekt. Izolacja pionowa może być również zamontowana od zewnętrznej strony na ścianach piwnicy. Izolacja przestarzałych filarów musi być wykonana starannie, aby zabezpieczyła budynek na długie lata.