Najważniejsze rzeczy przy wyborze kominka

Kominki od dawien dawna pojawiały się w pomieszczeniach naszych gospodarstw. Rozwój technologii spowodował, że stały się one jeszcze bardziej funkcjonalne jak i estetyczne. Nic więc dziwnego, że niezmiennie cieszą się one niezwykłą popularnością i coraz częściej decydujemy się na taką inwestycję w naszych domach. Różnorodność wyboru sprawia, że przed zakupem warto przemyśleć kilka podstawowych rzeczy tak, aby nasz zakup był jak najbardziej trafiony i sprostał naszym wymaganiom.

Funkcja naszego kominka

Jest to podstawowe zagadnienie, które wymaga dogłębnego przemyślenia przed zakupem. Mamy do dyspozycji bowiem różne rodzaje kominka domowego: z wkładem stalowym lub żeliwnym, kominem otwarty, pieco-kominek lub wszelkie biokominki lub kominki elektryczne. Podstawowymi funkcjami każdego kominka jest jego funkcja estetyczna lub bezpośrednia funkcja grzewcza. Decydując się na bardziej wizualne rozwiązanie wszystko wybór zależy od naszej aranżacji. Chcesz bardziej klasyczną i tradycyjną opcję, która świetnie wkomponuje się w Twój tradycyjny styl? Idealnie sprawdzi się tutaj kominek otwarty lub kominek z wkładem żeliwnym. Jeżeli bardziej interesuje Cię nowoczesne rozwiązanie i bardziej modernistyczny styl – świetnym wyborem może okazać się kominek z wkładem stalowym, biokominek lub kominek elektryczny. Jeżeli stawiasz na funkcję grzewczą to powinieneś przemyśleć wybór kominka z odpowiednimi instalacjami lub zdecydować się na kominek akumulacyjny. Jak widać, wszystko zależy od Twoim własnych upodobań. Znakomitej jakości kominki na terenie Katowic można znaleźć tu.

Sposób ogrzewania

Jak już wcześniej wspominaliśmy, na wybór może mieć również wpływ sposób ogrzewania. Jeżeli chcesz skutecznie ogrzewać wodę użytkową i możesz podłączyć instalację grzewczą do centralnego ogrzewania – wówczas świetnie sprawdzi się kominek z płaszczem wodnym. Jeżeli jesteś na etapie budowy domu i zamierzasz rozprowadzać ciepło kominkowe po całym domu – pomyśl nad systemem grzewczym DGP. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane, lecz mają pewne trudności w montażu. Zapytaj odpowiedniego fachowca, o wycenę i możliwości takich rozwiązań w Twoim domu!

Moc grzewcza kominka

Oczywiście moc grzewcza Twojego kominka musi być odpowiedniego przemyślana. Zbyt mała wartość sprawi, że nie będziesz zadowolony z wydajności swojego nowego zakupu. Zbyt duża wartość będzie natomiast prowadziła do przegrzewania się kominka. Wpłynie to bezpośrednio na skrócenie żywotności Twojego rozwiązania, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie kominka.