Jednym z najpopularniejszych sprzętów, które znajdziemy zarówno w wielkohalowych składach i małych magazynach gastronomicznych będą wózki platformowe. Są one niezastąpione przy pracach z rodzaju załadunkowo-wyładunkowych. Paleciak ręczny lub inaczej wózek paletowy z wagą to wydajna i jeden z najkorzystniejszych cenowo sprzętów transportowych ze wszystkich. Wózki elektryczne mogą z nimi skutecznie konkurować, ale na ich niekorzyść przemawia najczęściej wysoka cena. Warto szczególnie przyjrzeć się na rynku polskim wózkom paletowym od szwedzkiej firmy Silverstone.
Ręczne wózki paletowe - korzyści
Wiele pożytku w codziennej pracy zarówno dla samych pracowników, jak i w ogólnym rozrachunku dla firmy przynosi korzystanie z ręcznych wózków paletowych. Po pierwsze, paleciak sprawia, że transport towaru jest znacznie łatwiejszy i szybszy. W końcu pracownicy magazynów i dostawcy zamiast nosić towar przewożą go na specjalnych wózkach magazynowych. Wymaga to od nich mniejszego nakładu pracy, czasu oraz wysiłku, gdyż ciężar nie spoczywa bezpośrednio na ich rękach. Wózek paleciak to sposób na skuteczne skrócenie czasu zadań magazynowych oraz usprawnienie procesu logistycznego w firmie. To sprawia, że praca jest efektywniejsza oraz bardziej atrakcyjna.
Parametry i rodzaje wózków
Istnieje wiele różnych rodzajów wózków, które są odmienne pod względem funkcjonalności czy specyfikacji. Jednym z najpopularniejszych modeli jest paleciak, czyli wózek na który składa się prosty mechanizm oraz konstrukcja z widłami towarowymi. Jest o to wózek, w którym kontrolę oraz pełnię manewrów wykonuje osoba prowadząca. Wózek paletowy ręczny w najpopularniejszym modelu ma długość wideł osiągającą 1150 mm. Jednak taki wózek najczęściej też ma jedynie 1 000 kg udźwigu oraz do 20 cm wysokości. Ten model korzysta w większości przypadków z gumowych lub nylonowych rolek transportowych do maszyn. Jednak paleciaki z wagą mogą mieć widły o długości od 800 do 2 000 mm, a udźwig nawet do 3 500 kg. Wszystko zależy od wybranego rodzaju. Nie każdy wózek też ma wagę do palet. Tych modeli o krótszych widłach i mniejszych rozmiarach oraz parametrach używa się najczęściej, szczególnie w miejscach o małej i wąskiej powierzchni. Widły długie i większy udźwig są polecane przy powierzchniach wielkomagazynowych oraz niestandardowych wymiarów towarach (np. palety amerykańskie, palety meblowe, elementy budowlane i z branży meblowej). Małe wózki, jak wózek do beczek czy wózek schodowych najczęściej spotkamy w branży dostawczej oraz spożywczej. Z kolei wózki o dużym wysięgu (sztaplarki) będą przydatne w magazynach, w których towar układa się piętrowo, placach budowy i warsztatach. W miejscach związanych z mechaniką możemy spotkać wózki ręczne, ale znacznie częściej występować będą tu wózki podnośnikowe czy żuraw warsztatowy. Równie popularne, co szafa na narzędzia w warsztatach będą podnośniki nożycowe na budowie oraz w serwisach wulkanizacyjnych.