Nie istnieje uniwersalna dieta. Zobacz, czym warto kierować się przy wyborze tej właściwej!

W sieci, gdy tylko wpiszemy w wyszukiwarkę słowo „dieta”, odnajdziemy wiele różnych - rzekomo doskonale działających - metod odchudzania. Zazwyczaj określają je ścisłe, rygorystyczne zasady, a posiłki, które obejmują, opierają się na wybranych grupach produktów spożywczych. Jaką dietę wybrać? Pomimo wielu uniwersalnych zaleceń, które dotyczą prawidłowego odżywiania, nie istnieje dieta, która jest dobra dla wszystkich. Odpowiednio zbilansowane posiłki, które uzupełniają dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, powinny być dopasowane do konkretnego zapotrzebowania, preferencji i stylu życia. Czym kierować się przy wyborze właściwej diety? Co warto wiedzieć o odżywianiu?

Idealnie dopasowana dieta - co warto wiedzieć?

Obecnie dieta to wręcz synonim dla odchudzania i szeregu wyrzeczeń, które zmuszają nas do rezygnacji z ulubionych, smacznych, posiłków. Warto pamiętać o tym, że zdrowe odżywianie nie jest wyłącznie trendem, a ważnym elementem codziennego życia. 

Dobrze zbilansowane posiłki pozwalają zachować dobre samopoczucie, utrzymać ciało w dobrej kondycji, ale przede wszystkim wpływają na zdrowie fizyczne. Duża część chorób cywilizacyjnych, jak nowotwory, miażdżyca czy cukrzyca pojawia się ze względu na nieprawidłową dietę oraz otyłość. Aby znaleźć właściwy sposób odżywiania, warto dowiedzieć się, jakie aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze diety.

O jakich krokach trzeba pamiętać, zanim zdecydujemy się na jeden, konkretny model odżywiania?

1. Wyznaczenie celu

To jeden z głównych elementów, które decydują o wyborze jadłospisu. W zależności od tego, czy efektem zmiany stylu życia ma być odchudzanie, przybranie na wadze czy utrzymanie masy ciała, ważne jest przeliczenie zapotrzebowania kalorycznego na jeden dzień. Pomoże to skomponować posiłki, które pomogą stworzyć deficyt kaloryczny, posiłki z właściwą ilością kalorii lub z nadwyżką. 

2. Stan zdrowia

Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłymi chorobami lub alergiami pokarmowymi. Jak słusznie zauważa serwis go-diet.pl, dobór składników pokarmowych, z których zostaną skomponowane posiłki, powinien wykluczać alergeny, które nam szkodzą. Warto również wiedzieć, że właściwa dieta powinna zostać zaplanowana po zrobieniu podstawowych badań krwi, które pomogą ocenić aktualny stan zdrowia i poradzić sobie z ewentualnymi niedoborami w organizmie. Więcej na temat rodzajów diet przeczytasz w artykule “ Rodzaje diet – wybierz odpowiednią dietę dla siebie”. 

3. Styl życia

Ilość posiłków oraz ich kaloryczność powinna również zależeć od trybu życia. Osoby, które zwykle nie korzystają z aktywności lub pracują pasywnie, na przykład w biurze, powinny wybierać mniejsze objętości dań oraz mniejszą liczbę kalorii. Z kolei osoby, które uprawiają sport i dużo się ruszają, powinny uwzględnić w diecie posiłki, które wspomogą regenerację mięśni i będą odpowiednie do uzupełnienia bilansu kalorycznego po wysiłku.

 Dopasowana dieta - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz najważniejszych aspektów, które decydują o wybraniu odpowiedniej diety dla siebie, warto dodatkowo zwrócić uwagę na mniej istotne kwestie. Aby styl jedzenia nie stał się uciążliwy, a był częścią życia, warto pamiętać rzeczach, które znacznie ułatwią prowadzenie zdrowego stylu życia:

  • planowanie posiłków na następny dzień,
  • eksperymentowanie ze smakami, nowymi przyprawami i produktami egzotycznymi,
  • wykluczeniu przetworzonej żywności, która osłabia efekty diety,
  • czytaniu etykiet na produktach spożywczych,
  • piciu odpowiedniej ilości wody.

Dobrze zbilansowana, dopasowana do indywidualnych potrzeb, dieta, znacząco wpływa na komfort życia oraz zdrowie fizyczne. Warto pamiętać o wyjątkach od sztywnej diety. Pozwoli zachować nam to pewien dodatkowy komfort psychiczny. Pamiętajmy, tylko aby nie ulegać pokusie zbyt często.