Zarówno sprzęt komputerowy, jak i przenośna pamięć nie są niezawodne. Może się zdarzyć, że dysk zewnętrzny, na którym przechowujemy ważne dla nas dane, po podłączeniu do komputera nagle poprosi o sformatowani lub nie odpowiada, a nośnik nie pojawia się w urządzeniu. Co zrobić w takiej sytuacji, gdy zależy nam na odzyskaniu danych z uszkodzonej karty microSD? Na pewno nie należy wpadać w panikę. Jakie mogą być przyczyny takiego komunikatu i dlaczego komputer nie odtwarza zawartości dysku?
Dlaczego dysk, na którym zapisano dane, prosi o sformatowanie?
Najpopularniejszych przyczyn występowania komunikatu z prośbą o formatowanie karty, pendrive'a lub innego typu przenośnej pamięci może być kilka. Najczęściej powodem jest mechaniczne uszkodzenie dysku lub pamięci lub nieprawidłowe obchodzenie się z nim. Telefon zalany wodą lub upuszczenie dysku to typowe uszkodzenia, które mogą mieć wpływ na problemy z odczytem zapisanych danych. Podobnie może reagować uszkodzona poprzez złamanie pendive lub laptop po upadku.
Dobra wiadomość jest taka, że nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych istnieje spora szansa na odzyskanie danych. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, które najłatwiej znaleźć w miastach wojewódzkich, np. w Warszawie, gdzie klienci zgłaszają najwięcej przypadków uszkodzonego, często bardzo drogiego sprzętu. Zawartość firmowego telefonu lub laptopa jest często cenniejsza niż samo urządzenie, stąd ogromne zapotrzebowanie rynku IT na usługi specjalistycznych firm, które zajmują się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników różnego typu.
Uszkodzenia dysku zewnętrznego nie zawsze są fizyczne
Ale uszkodzenia mechaniczne to nie jedyny powód, dla którego dysk zewnętrzny lub inny nośnik może odmówić posłuszeństwa i prosić o sformatowanie. Powodem może być również awaria zasilania. Powinno dać to do myślenia zwłaszcza osobom, które mają nawyk odłączania sprzętu bez korzystania z opcji "bezpieczne usuwanie". Jeśli więc nośnik po podłączeniu, zamiast wyświetlić nam zdjęcia ze ślubu lub wakacji, pyta o formatowanie, może to oznaczać, że zmieniony został na nim format plików - najczęściej na taki, którego system Windows po prostu nie czyta. Powodem problemów z odtworzeniem danych może być również wirus komputerowy.
Czy w domowych warunkach można odzyskać utracone dane? Czasami jest to możliwe i służy do tego specjalne oprogramowanie. Można się tego podjąć samodzielnie w sytuacji, gdy dane, do których utracono dostęp, nie mają strategicznego znaczenia - np. jeśli są to po prostu zdjęcia z imprezy, które szkoda byłoby stracić lub zapis video z koncertu ulubionego artysty. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli dane mają istotne znaczenie - np. zawodowe. W takiej sytuacji lepiej nie testować swojej smykałki do elektroniki, tylko skorzystać z pomocy ekspertów.
Jak wybrać firmę odzyskującą dane z nośników zewnętrznych?
Są 3 podstawowe kryteria, które należy brać pod uwagę, wybierając specjalistów do spraw odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków:
- specjalizacja - zdecydowanie najlepszym miejscem do szukania pomocy w odzyskaniu danych z dysku zewnętrznego, karty SD czy innego nośnika jest firma, która zajmuje się konkretnie tą dziedziną. Zwykłe serwisy komputerowe chętnie podejmują się takich zadań, co nie znaczy, że mają potrzebną wiedzę i specjalistyczne oprogramowanie, by bezpiecznie przeprowadzić taki proces, nie narażając klienta na bezpowrotną utratę danych
- wycena - wiele wysoko wyspecjalizowanych firm z sektora odzyskiwania danych oferuje klientom bezpłatną wycenę. To dobra opcja, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni, ile może kosztować taka usługa oraz czy oczekiwania finansowe firmy wpiszą się w nasz budżet
- doświadczenie - warto upewnić się też, że firma posiada wiedzę z zakresu konkretnego typu uszkodzeń, z jakim mamy do czynienia w przypadku naszego nośnika. Wyspecjalizowane laboratoria odzysku danych mają zwykle doświadczenie zarówno z nośnikami posiadającymi mechaniczne uszkodzenie, jak i usterki logiczne - przed złożeniem zlecenia należy zyskać pewność, że właśnie do takiego miejsca udało nam się trafić
Dane można odzyskać z wielu różnych typów nośników, w tym z dysków zewnętrznych, smartfonów, tabletów i kart pamięci (m.in. kart SD, MMC, Compact Flash i wielu innych)., Laboratoria odzyskiwania danych świadczą wiele innych usług. Wśród nich znajduje się również utylizacja nośników, a także trwałe kasowanie danych, nieodzowne, gdy chcemy sprzedać komputer wraz z dyskiem HDD lub SSD czy telefon.
Jedną z firm z sektora odzyskiwania i kasowania danych oraz utylizacji nośników w Warszawie jest https://afio.pl. Firma aktywnie działa na terenie całego województwa mazowieckiego i przyjmuje zlecenia z całej Polski. Atutem jest bezpłatna wycena i indywidualne podejście do każdego przypadku.