Co trzeba wiedzieć o zabiegach urologicznych

Urolog pracuje z męskim i żeńskim układem moczowym. Zabiegi urologiczne to operacje lub badania związane z układem moczowym. Istnieje wiele różnych rodzajów zabiegów urologicznych, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę - są wykonywane przez urologa w Szpital Dworska. Jeśli zbliża się zabieg urologiczny, może to być przerażające i denerwujące. Jeśli jednak rozumiesz, na czym polega zabieg i czego możesz się po nim spodziewać, możesz czuć się bardziej komfortowo. Ten artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów urologicznych, aby pomóc Państwu przygotować się do zabiegu.

Dlaczego wykonuje się zabiegi urologiczne?

Zabiegi urologiczne wykonuje się z wielu powodów. Należą do nich między innymi:

  • Zatrzymanie moczu
  • Zakażenie dróg moczowych
  • Kamienie nerkowe
  • Powiększona prostata
  • Zaburzenia dna miednicy

Zabiegi urologiczne są wykonywane w celu leczenia różnych schorzeń. Mogą one być wynikiem infekcji, urazu lub innego stanu, który wpływa na układ moczowy. Zabiegi urologiczne mogą być stosowane w celu: zbadania układu moczowego i otaczających go organów, pobrania próbek tkanki lub płynu, leczenia infekcji pęcherza moczowego, leczenia infekcji nerek, leczenia kamicy pęcherza moczowego, leczenia problemów z prostatą, leczenia stanu, który wpływa na oddawanie moczu lub zatrzymania przepływu krwi do nerki. Procedury te różnią się pod względem tego, jak bardzo są inwazyjne, ile kosztują i jak długo trwa ich wykonanie.

Przezcewkowa resekcja prostaty (TURP)

TURP to zabieg chirurgiczny stosowany w leczeniu powiększonej prostaty. Prostata jest gruczołem wielkości orzecha włoskiego, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego i występuje tylko u mężczyzn. Powiększona prostata może powodować objawy ze strony układu moczowego, takie jak częste oddawanie moczu, uczucie, że trzeba oddać mocz, oraz trudności w oddawaniu moczu. Najczęściej stosowanym sposobem leczenia powiększonej prostaty jest prostatektomia. Jednak TURP jest inną opcją, którą można zastosować w leczeniu powiększonej prostaty.

TURP polega na usunięciu nadmiernej tkanki gruczołu krokowego przez cewkę moczową (przewód łączący pęcherz moczowy ze światem zewnętrznym). Zabieg TURP jest często szybszy i mniej inwazyjny niż prostatektomia. W przypadku TURP występuje mniej powikłań niż w przypadku prostatektomii. Zabieg TURP jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, więc podczas zabiegu będzie Pan spał. Lekarz wykona małe nacięcie w cewce moczowej i wprowadzi do niej instrument zwany resektoskopem. Resektoskop służy do usuwania tkanki w prostacie.

Biopsja

W niektórych przypadkach powiększonej prostaty wykonuje się biopsję, aby określić przyczynę tego stanu. Biopsja polega na usunięciu małego fragmentu tkanki do badania. Biopsja jest czasami wykonywana w celu określenia przyczyny powiększonej prostaty. Urolog pobierze małą próbkę tkanki z prostaty za pomocą igły biopsyjnej. Zabieg może być wykonany w stanie czuwania lub w znieczuleniu. Biopsja jest niewielkim zabiegiem, który może być wykonany w gabinecie lekarskim, centrum chirurgii ambulatoryjnej lub w szpitalu. Urolog znieczuli obszar prostaty za pomocą środka znieczulającego miejscowo. Następnie przez zdrętwiały obszar zostanie wprowadzona do prostaty igła biopsyjna. Z prostaty zostanie pobrana próbka tkanki, która zostanie wysłana do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy. Biopsja może powodować pewien łagodny dyskomfort, ale mija on bardzo szybko.

Cystoskopia

Cystoskopia jest procedurą, która pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze pęcherza i cewki moczowej. Cystoskop to długa, cienka rurka z maleńką kamerą na końcu. Cystoskop wprowadza się do cewki moczowej i pęcherza przez cewkę moczową. Cystoskop służy do oglądania wnętrza pęcherza i pobierania próbek tkanek do badań. Do zabiegu można podać znieczulenie ogólne lub może on zostać przeprowadzony podczas czuwania. Cystoskopia jest powszechną procedurą, która jest używana do diagnozowania i leczenia problemów z pęcherzem. Cystoskop jest wprowadzany przez cewkę moczową i do pęcherza w celu zbadania i leczenia pęcherza. Cystoskop jest cienką rurką, którą wprowadza się do cewki moczowej i do pęcherza. Cystoskopia może być nieprzyjemna, ale szybko się kończy. Możesz odczuwać lekki ból po zabiegu.

Uroendoskopia

Uroendoskopia jest procedurą, która pozwala lekarzowi na obejrzenie pęcherza, moczowodów i innych części dróg moczowych. Uroendoskop jest umieszczany przez cewkę moczową i do pęcherza, aby zapewnić widok wnętrza. Uroendoskop jest długą, cienką rurką, którą wprowadza się do cewki moczowej i pęcherza. Endoskop jest używany do oglądania wnętrza pęcherza i pobierania próbek tkanek do badań. Uroendoskopia jest powszechną procedurą, która może być stosowana do diagnozowania i leczenia pęcherza i schorzeń urologicznych. Uroendoskop jest wprowadzany przez cewkę moczową i do pęcherza w celu obejrzenia i leczenia pęcherza i dróg urologicznych. Uroendoskop jest długą, cienką rurką, która jest wprowadzana do cewki moczowej i do pęcherza. Uroendoskopia może być nieprzyjemna, ale szybko się kończy. Możesz odczuwać lekki ból po zabiegu.

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne to procedura, która służy do oceny funkcji pęcherza i mięśni zwieraczy. Cystometria służy do pomiaru ciśnienia wewnątrz pęcherza. Inne testy mogą być stosowane do oceny funkcji zwieracza. Cystometria jest wykonywana podczas oddawania moczu. Cystoskop jest wprowadzany do cewki moczowej i pęcherza przez cewkę moczową. Cystoskop jest używany do pomiaru ciśnienia w pęcherzu i pobierania próbek tkanek do badań. Cystometria jest testem diagnostycznym, który służy do oceny funkcji pęcherza. Cystometria jest wykonywana podczas oddawania moczu. Cystoskop jest wprowadzany do cewki moczowej i pęcherza przez cewkę moczową. Cystoskop służy do pomiaru ciśnienia w pęcherzu i pobierania próbek tkanek do badań. Cystometria może być niewygodna, ale szybko się kończy. Możesz doświadczyć łagodnego bólu po zabiegu.