Okap kominowy – te parametry są najważniejsze przy wyborze!

Zamierzasz kupić okap kominowy? Teraz w sklepach czeka na Ciebie wiele modeli. Jeśli nie wiesz, na jakie parametry zwrócić wtedy uwagę, zobacz nasze porady!

Gdzie można zamontować okap kominowy?

Okap nazywany kominowym jest typem okapu przyściennego, czyli montowanego przy ścianie, który ma wydłużony komin, czyli element, dzięki któremu może być on podłączony do kanału wentylacyjnego, jeśli ma wyciąg.

Takie okapy kominowe umieszcza się zatem przy ścianie. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele modeli nie musi być podłączanych do wentylacji, ponieważ mogą one działać również jako pochłaniacze.

Jakie są wymiary okapów kominowych?

Jeśli chodzi o szerokości, okapy kominowe producenci oferują w wielu wariantach, na przykład jako szersze okapy 90 cm, ale też węższe okapy 50 cm oraz 60 cm, które mogą sprawdzić się w małych kuchniach.

Okapy kominowe – przegląd rodzajów

Pod względem rodzaju okapy kominowe są oferowane w zróżnicowanych wariantach.

Wśród nich znajdują się między innymi proste okapy nowoczesne – okap kuchenny kominowy czarny to najczęściej kupowany model w tej kategorii.

Bardziej tradycyjny wygląd mają okapy wyposażone w rozszerzane pokrycie, które może być również półokrągłe.

Ciekawą propozycją przeznaczoną do nowoczesnych aranżacji będzie okap tuba, który ma walcowaty kształt.

Warto też wskazać na okapy szklane, które wyposażone są w szklaną taflę z frontu, która nadaje im nowoczesny wygląd.

Z przykładowymi wariantami okapów od najlepszych marek można zapoznać się na stronie www.okapy-kominowe.pl.

Style okapów kominowych

Okapy kuchenne kominowe można dopasować do kuchni w wielu stylach aranżacji.

Nowoczesne kuchnie najczęściej uzupełniane są o prosty, biały albo czarny okap przyścienny, który można dopasować do mebli w wielu barwach, także tych drewnianych i drewnopodobnych. Również można zdecydować się na okap ze stali inox.

Wnętrza tradycyjne, rustykalne dobrze wyglądają natomiast z okapami z półokrągłymi, zawężanymi pokryciami w kolorze białym czy beżowym. Mogą być też uzupełnione o dekoracyjne detale jak obrzeża z drewna, złocone elementy.

Jakie funkcje powinny mieć okapy przyścienne?

Gdy zamierza się kupić okap przyścienny kominowy, warto też zwrócić uwagę na posiadane przez niego funkcje.

Najważniejsze funkcjonalności dobrego okapu kuchennego to głównie wybór prędkości pracy, oświetlenie, timer do odmierzania czasu do wyłączenia się okapu. Dla łatwiejszego sterowania okap może być też wyposażony w bezprzewodowy pilot.