Popularność mieszkań z rynku pierwotnego nie maleje. Klienci szukają idealnych lokali wyłącznie wśród ofert deweloperskich, bo zależy im na zakupie nieruchomości do własnej aranżacji, doceniają udogodnienia, które stały się nieodłącznymi częściami nowych osiedli, chcą mieszkać w nowoczesnych budynkach i w dobrych lokalizacjach. Zanim jednak podpisze się umowę z deweloperem, warto zadać mu kilka istotnych pytań. Jakich?
Deweloperzy nie narzekają na sprzedaż mieszkań w Słupsku, Ustce, Koszalinie czy Kołobrzegu. Pomorze cieszy się dość dużym zainteresowaniem klientów, którzy szukają nieruchomości na rynku pierwotnym. Części zainteresowanych zależy na lokalu dla siebie, inni myślą o inwestycji pod wynajem.
Bez względu na to, czy należysz do pierwszej, czy do drugiej grupy, przygotuj się do spotkania z przedstawicielami dewelopera, żeby upewnić się, że mieszkanie rzeczywiście spełni Twoje oczekiwania. Najlepiej wcześniej stworzyć listę pytań, które chce się zadać i nie bać się pytać. W końcu nieruchomość to inwestycja na lata.
Standard wykończenia
O co warto zapytać dewelopera? Np. o standard wykończenia lokalu i części wspólnych. Większość inwestorów oferuje mieszkania w stanie deweloperskim, a za dodatkową opłatą również opcję wykończenia pod klucz. Ale taka informacja to za mało, bo u każdego dewelopera zakres wykonanych prac będzie różny. Najlepiej, gdyby specjalista ds. sprzedaży dysponował listą elementów, które zawierają się w obu standardach, żeby móc je porównać.
Dodatkowo można dopytać o komórki lokatorskie – czy w ogóle są planowane, a jeśli tak, to ile kosztują, pomieszczenia ogólnodostępne przeznaczone do przechowywania wózków lub rowerów oraz windy – powinny być cichobieżne.
Okolica inwestycji
Chociaż mieszkanie z garażem uznawane jest za standard na rynku pierwotnym, nie każdy deweloper buduje garaże podziemne. Jedni decydują się wyłącznie na ogólnodostępne parkingi, a inni łączą obie opcje. W trakcie spotkania warto dowiedzieć się, czy jeśli w budynku będzie garaż, zakup miejsca jest obowiązkowy – to zdarza się dość często – i czy na terenie inwestycji planowane są parkingi dla odwiedzających. Niektóre apartamentowce w Słupsku, Koszalinie i w innych miastach na Pomorzu nie mają parkingów naziemnych, co bywa dużym utrudnieniem wtedy, gdy mieszkańców odwiedzają goście.
Upewnij się również, czy w pobliżu planowane są place zabaw, sklepy, restauracje albo zakłady usługowe. Wielu klientów nie chce mieć okien skierowanych na plac zabaw lub ogródek przy restauracji, bo obawia się głośnych dźwięków.
Jak znaleźć mieszkania na sprzedaż nowe w Słupsku, Koszalinie albo Szczecinku? Atrakcyjną ofertę lokali o różnych powierzchniach ma m.in. developer ze Słupska, Matbet: https://matbet.com.pl
Opłaty administracyjne
Nie zapomnij o opłatach administracyjnych. Czynsz w nowych inwestycjach może być skrajnie różny. Wszystko zależy od lokalizacji i kosztów utrzymania części wspólnych, w które wliczają się m.in. usługi sprzątające, ogrodnicze, konserwacja wind czy opłaty za prąd. Deweloper zapewne nie poda Ci konkretnej kwoty, ale powinien orientacyjnie określić wysokość czynszu przy konkretnym metrażu.
Sposób liczenia powierzchni mieszkania
Na koniec dodajmy jeszcze jedno pytanie – o normę liczenia powierzchni mieszkania. Przeważnie używa się normy ISO 9836, zgodnie z którą do metrażu nie wlicza się ścian działowych, chyba że mogą być zdemontowane bez wpływu na konstrukcję budynku.