Podział majątku – na czym to polega?

Podział majątku to skomplikowany proces. Procedura ta stawia wyzwania z retencją aktywów, określeniem uczciwego podziału, negocjacjami i koniecznością skorzystania z pomocy wykwalifikowanych prawników. Czego jeszcze trzeba dowiedzieć się w tym zakresie?

Kiedy i dlaczego zachodzi potrzeba podziału majątku?

Podział majątku polega na rozdzielaniu lub przekształcaniu posiadanych aktywów i zobowiązań pomiędzy dwiema stronami, zwykle osobami fizycznymi. Wynika to z różnych sytuacji życiowych, w których współwłaściciele majątku (m.in. małżeństwa i partnerstwa biznesowe) decydują się na stałe zerwanie ze sobą kontaktu.

Jednym z najczęstszych powodów podziału majątku są rozwód lub separacja małżeńska. Kiedy para kończy związek, konieczne jest uregulowanie podziału wspólnego majątku, aby określić, kto otrzyma poszczególne części dobytku, np. mieszkanie i samochód. Inne przyczyny to dziedziczenie i likwidacja wspólnych interesów biznesowych.

Jest to zawiły i emocjonalnie trudny dla wszystkich uczestników proces. Z tego powodu zaleca się korzystanie z rady adwokata od podziału majątku – pomaga on uregulować kwestie prawne w obiektywny sposób. Specjalisty warto szukać online np. na stronie internetowej https://podzialy-majatku.pl/slupsk.

Kategorie majątku do podziału

Podział majątku obejmuje różnorodne kategorie aktywów, czyli:

  • nieruchomości – domy, mieszkania, działki, gospodarstwa rolne, a nawet lokale handlowe;
  • ruchomości – meble, sprzęt domowy, kolekcje, pojazdy, biżuterię i inne przedmioty wartościowe;
  • aktywa finansowe – akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, oszczędności i ubezpieczenia na życie;
  • długi i zobowiązania – kredyty hipoteczne, samochodowe i każde inne zadłużenie;
  • przedsiębiorstwa – udziały w firmie i jej majątek oraz aktywa i zyski biznesowe.

Split wymaga precyzyjnej oceny wartości posiadanych dóbr. Nie jest to zadanie łatwe do wykonania m.in. w przypadku przedmiotów o znaczeniu sentymentalnym. 

Jak przygotować się do podziału majątku?

Przede wszystkim wymaga to pomocy z zewnątrz. Nie da się samodzielnie przygotować do podziału majątku – w Słupsku funkcjonują liczne kancelarie adwokackie zajmujące się pomocą klientom w tym procesie.

Podział majątku składa się z wielu subtelnych aspektów, które mogą zostać przeoczone przez osobę, która nie jest zaznajomiona z prawem. Pominięcie ważnych szczegółów komplikuje sprawę, a tym samym wpływa na szansę pojawienia się niekorzystnych konsekwencji w przyszłości. Poza tym, jeśli ktoś nie posiada żadnego doświadczenia w negocjacjach, zazwyczaj miewa problem z wywalczeniem dla siebie pożądanych warunków.

Doradcy prawni pomagają zrozumieć złożone przepisy i wyjaśniają zakres obowiązków. Reprezentują interesantów i przedstawiają przed sądem całą dokumentację. Ich wiedza jest niezwykle przydatna – używają jej przede wszystkim do ochrony interesów osób, które ich zatrudniają. Dzięki współpracy ze specjalistami można zyskać pewność, że proces podziału majątku zakończy się pozytywnym i korzystnym werdyktem. Nie warto dopuścić do pojawienia się dodatkowych komplikacji w sytuacji, w której stawką są aktywa finansowe.