Gdzie warto zamieszkać z rodziną?

Wybór miejsca zamieszkania nie zawsze jest łatwy, tym bardziej jeśli dotyczy całej rodziny. W czasach, kiedy praca zdalna staje się standardem w wielu zawodach, możesz zaś przeprowadzić się do najodleglejszego zakątka Polski. Co wziąć pod uwagę podejmując decyzję? Sprawdź nasz poradnik.

Miasto, wieś, a może urocze miasteczko?

Pierwszą kwestią, o której należy pomyśleć, szukając idealnej lokalizacji, jest wielkość miejscowości. Kuszącą opcją wydają się obiecujące wiele atrakcji, miejskie metropolie. Rzeczywistość nie jest już jednak taka piękna. Trzeba bowiem przyzwyczaić się do ciągłego tłumu, hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Transport dzieci do szkoły lub przedszkola, często wiąże się zaś z godzinami spędzonymi w korkach.

Czy wieś będzie zatem lepsza? Tutaj może z kolei przeszkadzać poczucie izolacji i znaczne oddalenie od ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych. Całe szczęście, możesz pójść na kompromis. W niewielkim miasteczku poczujesz sielską atmosferę i bliskość natury, a jednocześnie zyskasz dostęp do udogodnień, jakie dają współczesne czasy.

Dlaczego warto zamieszkać na Mazurach?

Jeśli wiesz już, jaka wielkość miejscowości jest optymalna, pora na kolejny krok: wybór regionu. Biorąc pod uwagę walory przyrodnicze, trudno znaleźć miejsce tak wyjątkowe, jak Mazury. Ta zlokalizowana w północno-wschodniej Polsce kraina jest uwielbiana przez turystów, którzy przybywają tu o każdej porze roku. Czy warto jednak zamieszkać na Mazurach z rodziną? Tak! Sprawdź najważniejsze powody.

Piękno natury na co dzień

Z czego słyną Mazury? Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są zazwyczaj jeziora. Jest ich tam ponad 2600, a dzięki licznym przystaniom i marinom oraz świetnie zagospodarowanym nabrzeżom, spędzisz wolne chwile na żeglarstwie lub uprawianiu innych sportów wodnych. Nie można zapomnieć o Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – zespole jezior i kanałów o długości 111 km (w linii prostej), który przemierzysz, nie wysiadając z żaglówki.

Znakiem rozpoznawczym tej malowniczej krainy są także kompleksy leśne i dziewicza przyroda. Czekają tu na Ciebie m.in. Mazurski Park Krajobrazowy i rezerwaty, np. rezerwat biosfery UNESCO Jezioro Łuknajno (jedna z największych w Europie kolonia łabędzia niemego).

Czyste powietrze i zdrowa żywność

Mazury są położone na terenie Zielonych Płuc Polski. Co to oznacza? Ten unikalny obszar wyróżnia się niską gęstością zaludnienia, czystym powietrzem oraz doskonale zachowanym środowiskiem naturalnym. Będąc tu, zapomnisz więc o smogu, a po otwarciu okna będziesz czuć zapach lasu.

Kupno ekologicznej żywności jest znacznie łatwiejsze, jeśli mieszkasz na Mazurach. Świeże owoce i warzywa, jajka, mięso, a nawet ryby, kupisz tu na miejscu, prosto od hodowców. Produkty, które nie spędzają wielu miesięcy w chłodniach, mają znacznie bogatszy smak oraz zawierają więcej substancji odżywczych.

Dostęp do edukacji i rekreacja na świeżym powietrzu

Mieszkając w miasteczku na Mazurach, nie musisz obawiać się o dostęp do edukacji. Świetnym przykładem jest Mrągowo, w którym działają 4 publiczne szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, technikum oraz szkoła zawodowa. Dzieci i młodzież mogą też uczestniczyć w zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury. W dzisiejszych czasach problemem nie będą także zdalne korepetycje.

Troszczysz się o kondycję fizyczną swojej rodziny? Mazury będą idealne również pod tym względem. Liczne ścieżki rowerowe (m.in. Mazurska Pętla Rowerowa o długości 300 km), szlaki piesze oraz ścieżki edukacyjne pomogą w ciekawym zagospodarowaniu wolnego czasu. Każdy dzień może dostarczyć wielu, pozytywnych wrażeń.

Zadbaj o zdrowie i przyszłość swojej rodziny

Mazury to nie tylko doskonałe miejsce na urlop. Przebywając tu na co dzień, doświadczysz bliskości natury, a także zadbasz o zdrowie i samopoczucie całej rodziny. Lokalna, ekologiczna żywność, piękne krajobrazy oraz ilość atrakcji zachwycą osoby w każdym wieku. A która mazurska miejscowość będzie do tego idealna? Sprawdź Mrągowo – miasto o populacji 21 tys. mieszkańców, słynące z amfiteatru nad jeziorem Czos oraz Góry Czterech Wiatrów. To tam zlokalizowana jest inwestycja Pratum: mieszkania w Mrągowie z widokiem na jezioro. Otoczone zielenią osiedle jest kameralne i prestiżowe, a jego architektura nawiązuje do mazurskiej przyrody. Tutaj czas płynie wolno, a każdy dzień jest beztroski!