Uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa na Wołyniu i Kresach II RP w Słupsku
Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach II Rzeczypospolitej. Wydarzenie odbędzie się 11 lipca 2024 roku, z okazji 81. rocznicy tej tragicznej zbrodni. Szczegółowy program uroczystości przedstawiamy poniżej.

Msza święta w intencji ofiar

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:50 przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa na ulicy Armii Krajowej. O tej porze zbiorą się poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości. O godzinie 11:00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Msza będzie miała na celu uczczenie pamięci tych, którzy stracili życie w tragicznych wydarzeniach na Wołyniu i Kresach. Warto podkreślić, że Msza święta jest nie tylko religijnym, ale także symbolicznym momentem jednoczącym społeczność we wspomnieniach i refleksji nad przeszłością.

Przejście na Stary Cmentarz i oficjalne uroczystości

Po zakończeniu Mszy świętej, uczestnicy przejdą na Stary Cmentarz, gdzie pod Krzyżem Wołyńskim odbędą się główne uroczystości. Planowane rozpoczęcie tej części wydarzenia przewidziane jest na godzinę 12:00. Ceremonia rozpocznie się od odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, co nadaje uroczystości odpowiednią rangę i podniosły charakter.

Wystąpienia i składanie kwiatów

Podczas oficjalnych uroczystości pod Krzyżem Wołyńskim przewidziane są wystąpienia okolicznościowe. Przemówienia wygłoszą przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni goście, którzy przypomną o znaczeniu pamięci historycznej i konieczności jej pielęgnowania. Na zakończenie uroczystości uczestnicy będą mieli możliwość składania kwiatów i zapalania zniczy pod Krzyżem Wołyńskim, co jest symbolicznym gestem hołdu dla ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Fot. UM


Wg inf z: Urząd Miejski Słupsk