Wapro ERP: klucz do efektywnego zarządzania finansami w MŚP

Według danych PARP w 2023 r. aż 99,8 proc. firm obecnych na Polskim rynku zaliczało się do sektora MŚP. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa napędzają też gospodarkę, ponieważ odpowiadają za 43,6 proc. krajowego PKB. Dynamiczny rozwój w MŚP to zaś przede wszystkim odpowiednie zarządzanie finansami. Jak może w tym pomóc system ERP?

Wyzwania MŚP w świetle skutecznego zarządzania finansami

Zarządzanie finansami opiera się o planowanie, monitorowanie oraz kontrolowanie dostępnych środków. Trzeba jednak zauważyć, że mniejsze firmy zwykle dysponują ich ograniczoną ilością. Oznacza to, że niezwykle ważne jest odpowiednie zarządzanie posiadanymi zasobami poprzez ich efektywne wykorzystanie, które zapewni przedsiębiorstwu stabilną pozycję.

Dlaczego zarządzanie budżetem firmy w MŚP jest trudne? Mniejsze przedsiębiorstwa muszą być elastyczne w stosunku do warunków panujących na rynku. Niezwykle ważne jest także szybkie reagowanie w sytuacji, kiedy podjęte decyzje okazały się błędne. Ograniczone finanse to także większe ryzyko kryzysów, a złe zarządzanie może doprowadzić do utraty płynności finansowej. Niewielkie firmy nie mogą sobie zatem pozwolić na pomyłki.

Jak wprowadzić sprawne zarządzanie finansami w MŚP?

Efektywne zarządzanie finansami wprowadzi firmę na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Co zrobić, aby tak się stało? Kluczowe są następujące czynniki:

  • regulowanie zobowiązań i pokrywanie kosztów bez niepotrzebnego obciążania firmy długami,
  • monitorowanie wszystkich transakcji finansowych,
  • tworzenie prognoz finansowych,
  • zarządzanie terminami płatności.

Decyzje finansowe powinny być podejmowane w sposób racjonalny: należy poprzedzić je rzetelną analizą. Planując budżet, trzeba zaś odnosić się do wyników finansowych oraz założonych wcześniej celów.

W czym mogą pomóc systemy ERP dla MŚP?

Rynek MŚP w Polsce to także częste zmiany przepisów i biurokracja. Istotna jest ponadto optymalizacja kosztów oraz pilnowanie każdej złotówki. Okazuje się, że we wszystkich tych aspektach mogą pomóc systemy ERP. Co to takiego? Jest to oprogramowanie służące do zarządzania najważniejszymi procesami biznesowymi firmy, w tym finansami i księgowością.

System ERP składa się zwykle ze zintegrowanych ze sobą modułów i aplikacji, które pracują na jednej bazie danych. ERP łączą różne działania firmy, pomagając w zarządzaniu każdym jej aspektem. Dzięki modułowej strukturze wybierasz jedynie te komponenty i funkcje, które odzwierciedlają potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli ma być to zarządzanie księgowością i finansami, potrzebny będzie program finansowo-księgowy.

Wapro Fakir: nowoczesny program dla małych i średnich firm

Wybierając system ERP, warto zwrócić uwagę m.in. na prostą obsługę, przejrzysty interfejs oraz bogatą funkcjonalność. Jeśli cel to zarządzanie finansami firmy, wymagania te spełni Wapro Fakir: nowoczesny system finansowo-księgowy do pełnej księgowości.

Dzięki Wapro Fakir w łatwy sposób usprawnisz procesy księgowe, oszczędzisz swój czas oraz wyeliminujesz błędy. Jakie dokładnie kryje w sobie funkcje? Są to m.in.:

  • automatyzacja operacji i obliczeń (niewymagających decyzji księgowego),
  • pobieranie kursów walut, danych kontrahentów z GUS, weryfikacja numerów NIP,
  • możliwość dostosowania m.in. automatów księgujących i przeksięgowujących do potrzeb firmy,
  • wbudowane mechanizmy kontrolne.

Wapro Fakir może pracować jako samodzielny system lub być zintegrowany z innymi modułami. Świetnym rozwiązaniem jest np. połączenie programu z Businesslink, czyli Wapro KSeF (który oferuje m.in. automatyczny odbiór i wysyłkę faktur do KSeF). Program finansowo-księgowy współpracuje też z Wapro JPK (tworzenie i wysyłka Jednolitego Pliku Kontrolnego) oraz Wapro Kaper (Księga Podatkowa). Wariant BIURO jest dedykowany biurom rachunkowym, wspierając obsługę wielu klientów. Dzięki temu, że jest dostępny również w Wapro Anywhere Online (aplikacja w chmurze), skorzystasz z programu, gdziekolwiek chcesz.

Realizuj cele biznesowe dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu

System finansowo-księgowy Wapro Fakir nie obciąży budżetu Twojej firmy, a umożliwi za to kompleksowe i efektywne zarządzanie jej finansami. To niezastąpione narzędzie, które zaoszczędzi czas, sprawi że obliczenia będą precyzyjne, a ryzyko błędów wyeliminowane. Program jest dedykowany sektorowi MŚP, a dzięki różnorodnym funkcjonalnościom bez kłopotu dostosujesz go do swoich potrzeb.