DK <a href=Słupsk zaprasza na pokaz filmu " cyklu="" historia="" kina"="" krótka="" na="" polskiego="" ramach="" src="/images/kulturaimg/webp/12.webp" style="margin-bottom: 10px; display: block; margin-left: auto; margin-right: auto;" w="" wylot"=""/>
Już w najbliższą sobotę, 20 lipca o godz. 16:00, miłośnicy polskiego kina będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W ramach cyklu „Krótka Historia Polskiego Kina” zaprezentowany zostanie film "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza, który na stałe zapisał się w historii polskiej kinematografii.

Eksperymentalne arcydzieło Grzegorza Królikiewicza

„Na wylot” to fabularny debiut Grzegorza Królikiewicza, który zyskał miano arcydzieła. Film oparty jest na prawdziwej historii małżeństwa Maliszów z lat 30. XX wieku. Reżyser stworzył z niej unikalny poemat fabularny, skupiając się na emocjonalnych znaczeniach oraz efektach wizualno-dźwiękowych. Film ten często porównywany jest do „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego oraz dzieł Ingmara Bergmana. Królikiewicz wprowadził w życie swoją teoretyczną koncepcję, według której interpretacji podlega również przestrzeń pozakadrowa.

Wyjątkowy styl wizualny i dźwiękowy

Zdjęcia do filmu wykonał Bogdan Dziworski, a ich styl nawiązuje do różnych źródeł kina, takich jak kino niemie, ekspresjonizm, surrealizm oraz nowofalowy dokument. Warto również zwrócić uwagę na niezwykłe operacje montażowe dotyczące ścieżki dźwiękowej, które opracował Jerzy Wroński. W filmie zastosowano techniki wygłuszania i eksponowania szmerów, a surowy materiał wzbogacono kompozycją muzyczną. Te innowacyjne podejście do dźwięku i obrazu sprawiło, że „Na wylot” stał się filmem wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Otrzymane nagrody i uznanie

Debiut Królikiewicza został uhonorowany wieloma nagrodami. Otrzymał Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim w 1973 roku. Film zdobył również uznanie na Lubuskim Lecie Filmowym, gdzie został nagrodzony Złotym Gronem za reżyserię, nagrodą za pierwszoplanową rolę męską dla Franciszka Trzeciaka oraz nagrodą za muzykę dla Henryka Kuźniaka i Janusza Hajduna. Te liczne wyróżnienia świadczą o wysokiej wartości artystycznej i innowacyjności tego dzieła.

Organizatorzy i szczegóły wydarzenia

Pokaz filmu „Na wylot” odbędzie się w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni”, organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Bilety na seans w cenie 10 zł można nabyć w kasie kina oraz w sprzedaży internetowej. Seans rozpocznie się od prelekcji wideo filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza. Film będzie wyświetlany w wersji z angielskimi napisami, co umożliwi obejrzenie go również osobom nieznającym języka polskiego.


Na podstawie: DK Słupsk