Damno świętowało osiem dekad szkoły, która wychowała całe pokolenia

FOT. Gmina Damnica
W Damnie tego dnia szkolne korytarze wyglądały bardziej jak kronika niż zwykłe przejście między klasami. Na ścianach wisiały archiwalne zdjęcia, obok nich kroniki, dyplomy i prace uczniów, a sala gimnastyczna szybko wypełniła się ludźmi, dla których ta szkoła znaczy znacznie więcej niż adres na mapie. Jubileusz 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy stał się spotkaniem pamięci, wdzięczności i dumy z miejsca, które od lat trzyma w rękach codzienność całych rodzin.
- Szkoła, która na jeden dzień stała się własnym muzeum
- Wspomnienia, które wracały razem z nazwiskami i twarzami
- Jubileusz zamknęły występy uczniów i rozmowy przy torcie
Szkoła, która na jeden dzień stała się własnym muzeum
Budynek odświętnie udekorowano flagami, a szkolne wnętrza wypełniły się materiałami przypominającymi o kolejnych etapach życia placówki. Zebrani mogli oglądać nie tylko dokumenty i fotografie, lecz także prace uczniów przygotowane specjalnie na ten jubileusz. To właśnie one najlepiej pokazały, że historia szkoły nie jest zamkniętym rozdziałem, ale czymś, co nadal się dopisuje.
Na sali pojawili się przyjaciele szkoły, nauczyciele i absolwenci. Dla wielu z nich uroczystość była powrotem do miejsca, które pamiętają z dzieciństwa, pierwszych sukcesów i szkolnych przyjaźni. Taki jubileusz wybrzmiewa mocniej niż zwykła akademia, bo widać w nim całe pokolenia związane z jedną placówką.
Wspomnienia, które wracały razem z nazwiskami i twarzami
Dyrektor Joanna Rusak zwróciła uwagę, że szkolna historia nie składa się wyłącznie z dat. W jej wystąpieniu wyraźnie wybrzmiało, że najważniejsi są ludzie, ich codzienna praca i relacje, które budują miejsce na lata.
„Tu każdy młody człowiek może odnaleźć siebie – odkryć talenty, nauczyć się odpowiedzialności i zrozumieć znaczenie relacji międzyludzkich”
Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger mówił o znaczeniu szkoły dla otoczenia i o dorobku, który przez lata wyrósł wokół tej placówki. Z kolei wójt gminy Damnica Paweł Obert podkreślał, że szkoła przez osiem dekad wypuściła w świat setki absolwentów, a jej nauczyciele i pracownicy konsekwentnie dbali o edukację kolejnych roczników.
„Dzięki Waszej niezwykłej postawie, mury szkolne opuściło w tym czasie setki absolwentów, którzy wykorzystując wpojone im tu podstawy, z powodzeniem kształtowali swoje dorosłe życie”
Jubileusz zamknęły występy uczniów i rozmowy przy torcie
W trakcie uroczystości Zbigniew Mazur przygotował multimedialną prezentację poświęconą najważniejszym momentom 80 lat działalności szkoły. Pokazał w niej zmiany, rozwój i sukcesy uczniów oraz nauczycieli, a także to, jak placówka zmieniała się razem z miejscowością.
Na końcu najmocniej wybrzmiała część artystyczna przygotowana przez uczniów. Publiczność zobaczyła:
- występy chóru,
- recytacje wierszy,
- popisy solistów,
- tańce uczniów.
Obchody zakończyły się już mniej oficjalnie, przy rozmowach wokół imponującego, trzypiętrowego tortu jubileuszowego. To właśnie wtedy najłatwiej było usłyszeć, że dla wielu obecnych szkoła w Damnie nie jest tylko miejscem nauki, ale częścią osobistej historii.
na podstawie: UG Damnica.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Gmina Damnica). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Ustka pokaże pop art w najbarwniejszym wydaniu

Szachy wracają do starostwa. W Słupsku ruszą otwarte mistrzostwa powiatu

Młode matki wchodzą na ekran - w Słupsku po seansie ruszy ważna rozmowa

Słupia czeka na porządki - Kultura Nad Słupią rusza w teren

Garażówka w Kobylnicy znów przyciągnęła tłum i dała rzeczom drugie życie

Damnica z pieniędzmi na Opiekę 75+. Dziewięciu seniorów ma dostać wsparcie

W Kobylnicy 135 ósmoklasistów przystąpi do pierwszego dużego egzaminu

Marynistyczne wyróżnienia w Słupsku. Uhonorowano uczniów i nauczycieli

Kwiaty i cisza pod pomnikiem żołnierza. W Słupsku uczczono rocznicę wojny

W słupskim kościele ewangelickim zabrzmi Gloria resurrectionis

S6 coraz bliżej finału. Na odcinku pod Słupskiem widać już ostatnie roboty

W Damnie znów spotkają się młodzi artyści z całego województwa

Biblioteka już nie milczy – w Damnicy stawia się na emocje i spotkania

Portrety, które zostają w pamięci - Słupsk pokaże konkursowe zdjęcia z całej Polski
Przydatne dane teleadresowe
- Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji (SOSiR) - adres, godziny, rezerwacje
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku - kontakt, godziny, informacje
- Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku - bilety, godziny, kontakt
- Sąd Rejonowy w Słupsku - kontakt, wydziały, godziny
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Słupsku - kontakt, godziny, informacje
