Funkcjonariusze ze Słupska podczas wakacji dbają także o osoby starsze. W minioną środę policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku spotkali się z seniorami w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej. Działania te mają na celu poprawę świadomości w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom.

Podczas spotkania policjanci zapoznawali osoby starsze z mechanizmami działania oszustów. Omówione zostały metody działania m.in. „na policjanta”, „na wnuczka”, „na pracownika administracji”, a także inne sposoby, którymi przestępcy nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że oszuści stale szukają nowych metod, którymi mogą zmanipulować i naciągnąć osoby starsze. Policjanci informowali, że każda osoba, która podaje się za policjanta lub pracownika administracji, powinna być wyposażona
w legitymację, lub identyfikator, których wiarygodność można sprawdzić.


Funkcjonariusze radzili, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Instruowali uczestników, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób i nie przechowywać w miejscu zamieszkania większych sum pieniędzy, a w przypadku zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej dzwonić na nr 112.


Ponadto poruszono tematykę bezpieczeństwa podczas wakacji w szczególności bezpiecznego podróżowania w komunikacji publicznej oraz korzystania z akwenów.


Stałe uświadamianie wszystkich osób starszych przez funkcjonariuszy, ale również przez osoby najbliższe ma za zadanie zbudowanie świadomości, która ma ustrzec seniorów przed takimi oszustwami.