Jakie są jedne z ulubionych zajęć wśród dzieci? Rysowanie, malowanie i lepienie z plasteliny. Chociaż ich prace nie należą do dzieł sztuki, to jednak prawie zawsze ich autorzy są z nich dumni. Na pewno każdy z nas w dzieciństwie lubił robić tego typu rzeczy, jednak czy już jako nastolatki i dorośli, ciągle do nich powracamy? Zapewne nie. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie może być kilka.

Albo nie mamy czasu, bo ciągle pracujemy i zajmujemy się domem, albo nam się nie chce, bo jesteśmy zmęczeni, albo nie mamy pomysłu na swoją pracę, co jednak nas nie dotyczyło jako przedszkolaków. Czyżby w wiekiem nasza kreatywność gdzieś uciekła?

Kreatywność - jak ją przywrócić?

Nieprawdą jest, że osoby dorosłe nie są kreatywne. Gdyby na prawdę tak było, to zawody takie jak pisarz, malarz, czy grafik nie istniałyby, bo nie byłoby nikogo, kto mógłby je wykonywać. Jak widać starsze osoby też mogą mieć ciekawe pomysły. Oczywiście, niektórzy z natury są bardziej pomysłowi od innych, jednak każdy z nas może popracować nad swoją kreatywnością. W internecie pełno jest filmików, które radzą jak to zrobić. Możemy też kupić książkę z serii poradnika i to z niej czerpać wiedzę, albo wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia na pobudzenie mózgu, które bez problemu znajdziemy w sieci. Sposobów jest wiele, wystarczy tylko chcieć. Jeśli jednak uważamy, że nie potrzebujemy tego typu pomocy, bo sami jesteśmy osobami kreatywnymi, tylko aktualnie nie mamy pomysłów, co zrobić, możemy poszukać inspiracji. Gdzie? Wszędzie. Możemy pójść na spacer do parku i obserwować ludzi i przyrodę, albo wybrać się do galerii sztuki i podziwiać obrazy. Innymi słowy, możemy zrobić cokolwiek. Nigdy nie wiemy, kiedy wpadniemy na jakiś genialny pomysł. Może to być podczas mycia naczyń, lub jazdy do pracy, trzeba tylko cierpliwie poczekać.

Kreatywność u dzieci - jak ją rozwijać?

Zapewne każdy rodzic wie, że niektóre pomysły dzieci potrafią zwalić z nóg i my dorośli nigdy byśmy na nie nie wpadli. Bardzo rzadko usłyszymy z ust dziecka, że nie wie co narysować, a nawet jeśli, to po pięciu minutach już będzie siedziało nad kartką papieru z kredkami w ręce, tworząc nowe dzieło. Takie zachowania u maluchów są super i trzeba im pomóc, aby trwały jak najdłużej, a nawet i przez całe życie. Dobrą opcją jest zapisanie swojej pociechy na zajęcia dodatkowe. Jeśli lubi grać na instrumencie lub ciągle wymyśla nowe piosenki, niech to będą lekcje z gatunku muzyki. Jeśli lubi rysować, niech to będą zajęcia plastyczne. Jeśli wymyśla niesamowite historie, warto samemu je spisywać, jeśli dziecko nie jest jeszcze w stanie i co wieczór czytać mu bajki do snu. Nie należy jednak zmuszać go do uczęszczania w zajęciach, w których nie chce, bo w ten sposób na pewno nie rozwiniemy w nim kreatywności, a wręcz przeciwnie, możemy zniechęcić je na wykonywanie tej czynności na lata, a nawet do końca życia.

Wspólne tworzenie - dobre zarówno dla dziecka, jak i rodzica

Jeśli mamy dziecko, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić jakieś artystyczne rzeczy razem z nim. Jeśli malowanie farbami po kartce wam nie leży, to warto spróbować czegoś innego. W sieci pełno jest filmików DIY, lub stron z takimi pomysłami i warto je wykorzystać. Co to w ogóle jest DIY? W skrócie Do It Yourself, czyli zrób to sam. Do tego typu pomysłów nie potrzeba nie wiadomo jakiego talentu i umiejętności i na pewno każdy sobie z nimi poradzi. Oczywiście, można natrafić na trudniejsze projekty, jednak je możecie sobie odpuścić. Nie dość, że sami będziecie rozwijać swoją kreatywność i zdolności manualne, to jeszcze zachęcicie do tego swoją pociechę i spędzicie wspólnie czas, dzięki czemu wasza relacja będzie jeszcze lepsza. Pamiętajcie tylko, że nie warto ograniczać swojego dziecka i jeśli nie chce trzymać się sztywno instrukcji wykonania jakiegoś przedmiotu, to jeszcze lepiej. Jego pomysł na pewno będzie oryginalny i w przyszłości może za skutkować jakimś na prawdę dużym projektem.

Pozostaje jeszcze kwestia braku czasu, którym wiele z nas się tłumaczy. Prawda jest jednak inna i bardziej bolesna. Jeśli mamy czas, żeby oglądać codziennie telewizję, albo co chwilę sprawdzać pocztę na telefonie, to równie dobrze możemy wygospodarować te 20 minut na wspólną pracę z dzieckiem, lub też samemu. Korzyści, które z tego wyciągniemy, nie będą widoczne od razu, ale po jakimś czasie na pewno zaowocują, dlatego warto być w tej kwestii cierpliwym, bo warto, a czas zainwestowany w siebie, nie jest czasem straconym.

Więcej informacji

Zobacz więcej informacji i przyborów do DIY na stronie sklepu https://dekolo.pl/ - dowiedz się więcej