Pożyczki krótkoterminowe a pożyczki pozabankowe - podstawowe różnice

Wiele osób niezwiązanych z branżą bankową błędnie postrzega pożyczki krótkoterminowe jako pożyczki firm zewnętrznych. Jednakże, różnice dostrzegalne są na wielu płaszczyznach, m.in. w sposobie udzielania świadczeń oraz z perspektywy obowiązujących przepisów prawnych. 

Definicja kredytu krótkoterminowego

Kredyty, które są udzielane przez banki, można zakwalifikować do kilku kategorii. Jedną z podstawowych dziedzin określania usług bankowych są kredyty ułożone według okresu trwania umowy. Można podzielić je na trzy podkategorie:

  • kredyty krótkoterminowe (okres spłaty wynosi do 1 roku),
  • kredyty średnioterminowe (okres spłaty wynosi do trzech lat),
  • kredyty długoterminowe (okres spłaty wynosi ponad trzy lata).

Na podstawie powyższych danych, można stwierdzić, iż kredytem krótkoterminowym nazywamy zaciągnięcie pieniędzy w banku na okres nieprzekraczający jednego roku kalendarzowego. Ponadto, warto zaznaczyć, że produkty tego typu często funkcjonują jako promocje bankowe.

Kredyt krótkoterminowy a pożyczka pozabankowa

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który produkt  wybrać. Należy jednak policzyć dokładny koszt kredytu, uwzględniając wszystkie zmienne. Wówczas otrzymamy pełną kwotę, która będzie stanowić prowizję. Takie wyliczenie prawie zawsze udowodni, że bardziej opłacalną opcją jest zaciągnięcie kredytu w banku. Podpisanie umowy z instytucją bankową zagwarantuje bezpieczeństwo spłaty. Natomiast w przypadku instytucji pozabankowych, często nie mamy dostępu do raportu odnośnie kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa, a same odsetki są bardzo wysokie.

Kredyt krótkoterminowy - alternatywa

Istnieją podobne usługi, które mogą być alternatywą dla coraz bardziej popularnych kredytów udzielanych na krótki okres. Wśród nich wymienia się głównie:

  • kartę kredytową - karta umożliwia korzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego. Korzystanie z karty opłaca się, jeśli planujemy spłacić całość zadłużenia w tzw. okresie bezodsetkowym, kiedy to nie obowiązują nas żadne dodatkowe opłaty.
  • debet na koncie (limit rachunku) - w celu wygenerowania opcji debetu, która będzie alternatywą dla pożyczek krótkoterminowych, należy podpisać umowę z bankiem. Opcja ta jest łatwo dostępna, jednakże nie jest wysoka, więc dla wielu okaże się po prostu mało atrakcyjna.
  • pożyczka online - pożyczki internetowe cieszą się dużą popularnością ze względu na szybką weryfikację klienta, która odbywa się nawet w ciągu piętnastu minut. Strony online nie wymagają wypełniania wniosków, bądź podpisów, co budzi wiele wątpliwości. Decydując się na taką formę pożyczki, należy przeanalizować RRSO oraz zapoznać się dokładnie z regulaminem usługi, ponieważ może on skrywać ukryte koszty.

Podsumowanie

Kredyt krótkoterminowy to zdecydowanie lepszy wybór aniżeli pożyczka pozabankowa, ze względu na bezpieczeństwo spłaty zadłużenia. W przypadku produktu bankowego obowiązuje nas przeważnie mniejsze oprocentowanie, a raty są dogodnie rozłożone. Trudniej go jednak otrzymać w porównaniu do chwilówki, która zazwyczaj generuje wyższe odsetki. Niemniej jednak dostępna jest specjalna promocja pierwszej pożyczki za darmo. Na stronie https://topdarmowepozyczki.pl/ znajduje się więcej informacji o darmowej pożyczce.