Sprawdź, jak wybrać korzystną ofertę na OC samochodu

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce zobowiązany jest do corocznego wykupienia polisy OC. Jej zakres jest regulowany przepisami prawa, dlatego każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi oferować nam taką samą ochronę. Poszczególne produkty różnią się między sobą jednak ceną, a także dodatkowymi rozszerzeniami. Jak wybrać korzystną ofertę OC samochodu? Podpowiadamy.

Kiedy kierować się wyłącznie ceną OC samochodu?

Ze względu na to, że zakres OC samochodu regulowany jest ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy klient bez względu na to, w jakiej firmie wykupi polisę, jest objęty taką samą ochroną. Z tego powodu osoby, które nie są zainteresowane żadnymi dodatkowymi rozszerzeniami, mogą kierować się przy wyborze OC jedynie jego ceną. Żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z porównywarek internetowych takich produktów, dzięki którym w ciągu zaledwie kilku minut można zestawić ze sobą oferty kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych i wybrać najtańszą.

Dodatkowe polisy do OC samochodu

Ceną OC warto kierować się tylko wtedy, kiedy zależy nam wyłącznie na podstawowej ochronie. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych jednak za dodatkową opłatą lub w cenie OC oferuje dodatkowe usługi takie jak NNW czy ASS. Czasami za kilka lub kilkanaście złotych można otrzymać bardzo atrakcyjne rozszerzenia. Wśród najczęściej wybieranych przez kierowców dodatków do OC wymienia się AC, czyli Autocasco. Polisa ta gwarantuje wypłatę odszkodowania wtedy, kiedy do wypadku dojdzie z naszej winy lub nasz pojazd zostanie skradziony bądź zniszczony w wyniku działania żywiołów. Część firm oferuje razem z polisą OC okrojona wersję AC nazywaną Smart Casco lub Mini Casco, która chroni jedynie przed 2-3 wybranymi i uwzględnionymi w Ogólnych Warunkach Umowy zdarzeniami.

Często do polisy OC dodawany jest również Assistance, czyli ubezpieczenie zapewniające dodatkowe usługi pomocowe w razie wypadku bądź awarii auta. Najczęściej do OC dodawany jest ASS polegający na holowaniu auta do najbliższego warsztatu. Z kolei NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala na wypłacenie odszkodowania kierowcy i jego pasażerom w razie zdarzenia drogowego. Chętnie wybieranym dodatkiem jest również ochrona szybkich opon, która zapewnia dodatkowe zabezpieczenie tych elementów pojazdu. Warto jednak zwrócić uwagę na jej ograniczenia, ponieważ często w wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się na przykład samochody z szyberdachem.