Dzisiaj pomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości. Celem dzisiejszych działań pod nazwą „Prędkość” jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości. Podczas kontroli mundurowi sprawdzają stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy oraz sposób przewożenia pasażerów.

Policjanci  wyposażeni w mierniki prędkości oraz pojazdy nieoznakowane z  wideorejestratorami patrolują pomorskie drogi, zwłaszcza w miejscach w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń. Dobre warunki drogowe sprzyjają rozwijaniu niezgodnych z przepisami prędkości. Do najtragiczniejszych zdarzeń dochodzi na prostym odcinku drogi, na suchej nawierzchni, więc w warunkach w których teoretycznie powinno być najbezpieczniej.

 Policjanci sprawdzają czy kierowca i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w fotelikach lub innych, dostosowanych do wzrostu    i masy ciała urządzeniach. Każdy kierowca jest  poddawany badaniu na zawartość alkoholu   w wydychanym powietrzu. Niestety nadal zdarza się, że za kierownicę wsiadają osoby pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

W działaniach biorą udział policjanci należący do grupy SPEED. Mogą oni przekraczać granice powiatów, więc może zdarzyć się, że pojazdy z terenu Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku będą patrolowały okolice Kartuz.