Agregat prądotwórczy — urządzenie, które pozwoli Ci uniezależnić się od przerw w dostawie prądu

3 min czytania
Agregat prądotwórczy — urządzenie, które pozwoli Ci uniezależnić się od przerw w dostawie prądu

Brak prądu to problem nie tylko dla osób, które pracują w domach, ale także w większych firmach przemysłowych i na budowach. Jeśli chodzi o te ostatnie, to tam maszyny pracują przecież nieustannie. W sytuacji, kiedy nagle zabrakło prądu, z pomocą przychodzi agregat prądotwórczy, czyli urządzenie, które samodzielnie wytwarza energię elektryczną.

Agregat prądotwórczy — urządzenie, które pozwoli Ci uniezależnić się od przerw w dostawie prądu

Agregat prądotwórczy — co to za urządzenie?

Agregat prądotwórczy to inaczej generator prądu i bezpośrednie źródło elektryczności. Czasowo lub długotrwale zasila się nim urządzenia domowe, jak również te, których używa się na placu budowy. Agregat prądotwórczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często pojawiają się awarie sieci elektrycznej. Jest to urządzenie, które podniesie Twój komfort i bezpieczeństwo nawet w podbramkowych sytuacjach braku prądu.

Agregat prądotwórczy to sprzęt wyposażony w silnik spalinowy. To właśnie on napędza prądnicę prądu zmiennego.

Generator prądu składa się także z rozdzielnicy elektrycznej oraz sprzętów pomiarowo-kontrolnych i pomocniczych. Wspomniane elementy znajdują się w metalowej konstrukcji agregatu. Ze względu na moc urządzenia stosuje się w nich silniki benzynowe dwu- lub czterosuwowe. Z kolei większe agregaty często są wyposażone w silniki wysokoprężne.

Praca urządzenie polega na tym, że przetwarza ono energię mechaniczną na energię elektryczną. Silnik spalinowy zmienia energię powstałą w wyniku spalania paliwa na energię mechaniczną. To ona wprawia wirnik prądnicy w ruch.

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze dzielą się ze względu na rodzaj paliwa i liczbę faz. Na rynku istnieje sporo urządzeń zasilanych 230 V (jednofazowych) i zasilanych 400 V (trójfazowych). Ważne, abyś wybrał sprzęt z odpowiednią mocą dostosowaną do typu podłączonego odbiornika. Odbiorniki o małej mocy, zasilane jednofazowo, to najczęściej urządzenia gospodarstwa domowego. Natomiast odbiorniki trójfazowe obejmują sprzęty o dużej mocy. Zaliczają się do nich między innymi kuchnie AGD trójfazowe, ogrzewanie elektryczne, zestawy hydroforowe, podgrzewacze wody. Dlatego, zanim wybierzesz agregat, sprawdź, jaki prąd zasila Twój odbiornik. Jeśli masz zamiar zasilać urządzenia jednofazowe — zainwestuj w agregat prądotwórczy jednofazowy. Natomiast w przypadku odbiorników trójfazowych — zdecyduj się na generator trójfazowy. Bywa jednak, że sprzęt ma zasilać odbiorniki obu rodzajów. Co wtedy zrobić? Wtedy skup się na agregacie trójfazowym, który pozwala podłączyć również urządzenia jednofazowe.

Na tym jednak nie kończy się podział agregatów prądotwórczych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wybrać agregat na benzynę, czy zasilany silnikiem Diesla. Urządzenie zasilane benzyną dobrze pracuje, jednak jest mniej trwałe niż Diesel. Z kolei generator dieslowski doskonale nadaje się do długiej i nieprzerwanej pracy. Tego typu sprzęty sprawdzą się na placach budowy i w dużych przedsiębiorstwach. Cechuje je niska eksploatacja związana z ceną ropy.

Agregat prądotwórczy do domu, na budowę i do warsztatu

Jeśli chcesz zasilić domowe sprzęty, wystarczy Ci agregat o napięciu 230 V. Jednak przed zakupem oblicz moc wszystkich urządzeń. Twój agregat powinien mieć o 20-30% większą moc od ich sumy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń takich jak pralka czy lodówka, ponieważ potrzebują one więcej prądu ze względu na pracę silnika elektrycznego, który wykorzystuje prąd rozruchowy.

W przypadku, gdy do agregatu chcesz podłączyć komputer, upewnij się, czy Twój generator posiada stabilizację napięcia AVR. Jest ona niezbędna, ponieważ komputery są sprzętami wrażliwymi na zmiany napięć.

Agregat prądotwórczy, który wykorzystuje się na budowie, powinien posiadać napięcie 400 V. W miejscach, gdzie nie mogą wystąpić przerwy w pracy, również ważne jest to, aby miał on silnik Diesel.

Z kolei w warsztacie maszyny i elektronarzędzia ze względu na pracę silnika, potrzebują dużo mocy — nawet 9 razy więcej, niż wykazuje ich tablica znamionowa.

Warto zaopatrzyć się w urządzenie z systemem SZR, które włącza się automatycznie, kiedy zaczyna brakować prądu.

Dzięki agregatowi prądotwórczemu unikniesz przerw w pracy, jak również przestaniesz obawiać się o to, że produkty w Twojej lodówce ulegną zepsuciu. Uniezależnisz się od przerw w dostawie prądu, ponieważ generator zawsze Ci go zapewni.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/agregaty-pradotworcze

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

24slupsk_kf