Fotowoltaika, czyli panele słoneczne, zamieniają energię pozyskiwaną z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Gotowy zestaw fotowoltaiczny przyłącza się do instalacji elektrycznej swojego budynku, by czerpać z niego tani prąd. Niska cena w ten sposób otrzymywanego prądu umożliwia wszechstronne wykorzystywanie go bez obawy o miesięczne koszty utrzymania i rachunki za prąd.

Uzyskaną z fotowoltaiki energię wykorzystuje się na bieżąco, magazynuje a nawet odsprzedaje. Instalacja fotowoltaiczna to oczywiście koszt, który musi ponieść właściciel obiektu z własnej kieszeni, jednak dzięki temu otrzymuje on zapas taniej energii na wiele lat i każdego dnia może czerpać darmowy prąd prosto ze słońca.

Fotowoltaika, dlaczego warto?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych nieustannie rośnie, zwłaszcza teraz gdy ceny energii trzymane są na ostatnim progu stabilizacji. Panele fotowoltaiczne umożliwiają korzystanie z praktycznie bezobsługowej własnej elektrowni wytwarzającej każdego dnia darmowy prąd. Popularność systemów fotowoltaicznych i widoki na przyszłość sprawiają, że nieustannie zmniejsza się koszt instalacji. Te najmniejsze domowe elektrownie do 40kW nie wymagają nawet specjalnych pozwoleń. A zmiany w prawie spowodowały, że dany operator energii ma obowiązek przyłączenia instalacji do sieci, pod warunkiem, że moc nowego zestawu nie przekroczy przyłącza elektrycznego właściwego dla danego obiektu. Każdy kraj Europy, w tym nasz ma obowiązek do 2020 roku przejść częściowo na Odnawialne Źródła Energii, co naszemu państwu prawdopodobnie się nie uda.

Fotowoltaika - korzyści

Podstawowe korzyści wynikające z zainstalowania systemu fotowoltaicznego to oszczędności na rachunkach oraz ochrona środowiska i oczywiście niezależność energetyczna. Własny prąd chroni nas przed zmianami cen za energię i nieuchronnymi podwyżkami. Inwestując własne pieniądze w fotowoltaikę nie tylko uzyskujemy oszczędności w domowym budżecie, ale zmniejszamy zanieczyszczenia środowiska.

Dla wszystkich osób utyskujących na opłacalność systemu ze względu na stosunkowo ograniczoną ilość dni słonecznych w naszym kraju ważnym argumentem powinna być zdolność magazynowania energii przez system fotowoltaiczny. Polega to na odsprzedaży czy też oddawaniu nadwyżek prądu wytwarzanego w okresie lata operatorowi energii. Nadwyżki te bilansują nam się w okresie zimowym, gdy odbieramy je sobie od operatora. Płacimy mu wyłącznie za obsługę sieci, ale już nie za energię. Jeżeli wytwarzany prąd nam nie wystarcza dodatkowo w każdym momencie pobieramy go z sieci.

Więcej informacji

Zobacz więcej informacji - Fotowoltaika z 4oze.pl - panele fotowoltaiczne - dowiedz się więcej

Fotowoltaika na co dzień