Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

Kreatywność jest sztuką, niesamowitą umiejętnością rozwiązywania problemów, radzenia sobie z przeróżnymi zadaniami czy sytuacjami. Zdolność ta polega na logicznym i abstrakcyjnym myśleniu, a także na szeroko pojętym tworzeniu czegoś z niczego.

Wiąże się z rozwijaniem samego siebie, odkrywaniem drzemiącego w nas potencjału, byciem pomysłowym i co najważniejsze, wychodzeniem z inicjatywą, poza schematy czy ograniczenia. Kreatywność jest umiejętnością, którą każdy człowiek posiada, jednakże w różnym stopniu ją rozwija i nią włada.

Kreatywność jest związana z korzystaniem z wyobraźni, co najwidoczniej i najskuteczniej "działa" u dzieci, które, jak powszechnie wiadomo, mają niesamowite, wręcz nieograniczone pokłady fantazji oraz inwencji twórczej. Na szczęście, dorośli ludzie również mogą nauczyć się, jak być pomysłowym, a także w jaki sposób rozwijać zdolności imaginacji. Wyjątkowo efektywnym rozwiązaniem dla problemu jak ćwiczyć kreatywność jest nauka malowania obrazów (na przykład farbami plakatowymi bądź akwarelowymi), decoupage czy korzystanie z gotowych pomysłów na blogach DIY.

Czy można nauczyć się kreatywności?

Blogi DIY zostały stworzone z myślą właśnie dla osób, które pragną tworzyć coś z niczego. Można nauczyć się, jak dekorować meble w kreatywnym stylu, ozdabiać pokój czy ubrania, tworzyć własne kosmetyki. Dzięki temu, w łatwy i przyjemny sposób pozna się tajniki myślenia twórczego, co zaprowadzi nas do sprawniejszego władania wyobraźnią.

Koniec końców, możemy nawet stać się "kreatywnymi dorosłymi dziećmi", czyli dojrzałymi osobami, które potrafią myśleć kreatywnie i czerpać z życia pełnymi garściami, dostrzegając jego piękno.

DIY, czyli zrób to sam

Dla początkujących "kreatywnych dorosłych dzieci" bądź ich milusińskich, z którymi warto ćwiczyć wyobraźnię parę pomysłów na twórcze zadania:

Kosmetyki: własnoręcznie wykonana kula do kąpieli. Aby ją wykonać, należy do dużej miski wsypać szklankę sody oczyszczonej, po pół szklanki kwasku cytrynowego i siarczanu magnezu (można go kupić w drogeriach internetowych). Następnie do drugiej miski trzeba dodać łyżkę wody, dwie łyżki olejku zapachowego (np. lawendowego), trzy łyżki oleju (np. migdałowego nierafinowanego) oraz barwnika spożywczego. Osobno należy dokładnie wymieszać suche oraz mokre składniki, po czym wszystko można delikatnie połączyć. Następnym krokiem jest formułowanie kuli (można także zrobić zwierzaki czy kwiaty, jeśli mamy odpowiednie foremki). Kule do kąpieli będą gotowe po wyschnięciu i stwardnieniu.

Coś dla majsterkowiczów: stoliki z palet. Takie własnoręcznie wykonane mebelki będą stanowiły obiekt dumy oraz wspaniałą dekorację domu lub ogrodu. Aby je wykonać należy najpierw oszlifować palety, a później zaimpregnować je (a także pomalować, jeśli mamy na to ochotę). Następnie należy połączyć i przymocować za pomocą kątowników i płaskowników dwie palety (ale mebel można wykonać również z jednej palety). Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kółek, aby ułatwić przesuwanie stolika.

Podsumowując, każdy z nas może zostać mistrzem kreatywności. Wystarczy ćwiczyć i wykonywać przeróżne dzieła, które wymagają od nas pomysłowości, wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego. Z pewnością później sami zaczniemy wymyślać wiele wspaniałych projektów kreatywnych.

Informacje dodatkowe

W sklepie internetowym Dekolo.pl znajdziesz m.in. wstążki, koraliki, artykuły styropianowe i wiele innych - sprawdź!