Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

Dzieci szczególnie w wieku przedszkolnym bardzo szybko nudzą się zabawą i tracą zainteresowanie jakąkolwiek rozrywką. Mózg przedszkolaka jest codziennie narażany na odbieranie dużej ilości wrażeń i przez to ciężko jest go zainteresować czymkolwiek na dłużej. Idealnym rozwiązaniem na monotonię jest zabawa, która będzie przyjemnością zarówno dla rodzica jak i jego pociechy.

Istnieje bardzo dużo pomysłowych i kreatywnych rozrywek, z których można korzystać zarówno na dworze jak i w domu. Najbardziej wartościowe są te, które łączą w sobie elementy zabawy i nauki i jednocześnie pobudzają dziecko do kreatywnego spojrzenia na świat.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i w domu

Ciuciubabka to świetna, bardzo popularna zabawa , która zachęca dziecko do ruchu, dostarcza wiele śmiechu i pobudza zmysły, takie jak słuch, czy węch. Do niej potrzebna nam jest tylko chustka, bądź kawałek szmatki i dużo wolnego miejsca.
Przy okazji świetnej rozrywki, możemy naszą pociechę nauczyć wierszyka i ćwiczyć jego pamięć:

Ciuciubabko na czym stoisz?
Na beczce.
A co w tej beczce jest?
Kwas.
Ciuciubabko łap nas!

Dla mniej ruchliwych dorosłych i dzieci, ciekawą rozrywką są spacery i pikniki. Dobra pogoda jest świetnym pretekstem do odpoczywania na łonie natury, rozłożenia kocyka na trawie i cieszenia się z pięknego słońca. Na taką przechadzkę możemy zabrać z domu ze sobą koszyk, w który zapakujemy smakołyki. Kiedy zdecydujemy się na spacer wieczorem, możemy także oglądać wspólnie gwiazdy, poznając dzięki temu astrologię. Jeśli mieszkacie na wsi, świetnym pomysłem jest zagranie w liczenie krów. Twoje dziecko uczy się przez to liczb, poznaje naturę i przede wszystkim- spędza czas na świeżym powietrzu, dzięki czemu rozładowuje swoje emocje i uspokaja się.

Kreatywne zabawy dla dziecka w wieku przedszkolnym

Na pewno wyjątkowym przeżyciem dla Twojego malucha będzie również wybranie się z nim na rejs statkiem po rzece.

Podczas lata w większych miastach Polski są organizowane kina plenerowe, które często łączą w swoim repertuarze filmy dla dzieci i dorosłych. To kolejna wyśmienita rozrywka, która umożliwia obejrzenie ciekawych pozycji ciesząc się przy tym urokami pięknej pogody.
Często również kina podczas okresu wakacyjnego mają w swojej ofercie zniżki na seanse dedykowane najmłodszym. Domowe kino możemy także zorganizować w zaciszu domowym lub w ogrodzie przy użyciu rzutnika. Ciekawą rozrywką dla przedszkolaków jest też zabawa w teatrzyk, która pobudza wyobraźnię i łączy w sobie elementy rytmiki, plastyki, literatury i tańca. Te elementy rozwijają inteligencję emocjonalną i przyczyniają się do rozwoju jego wrażliwości estetycznej.

Domowy teatr kukiełkowy można wykonać przy użyciu pudełka kartonowego, bądź sztywnej tektury. Taka zabawa pomaga także przezwyciężyć strach i nieśmiałość dziecka przed występami przed szeroką publicznością widzów. Możecie wspólnie przygotować rekwizyty i przebrania, a swoimi pomysłami i oczywiście efektem końcowym pochwalić się przed resztą znajomych i przyjaciół.

Oto przykładowe pomysły na mini „spektakle”:

„ Kubuś Puchatek”
„Czerwony kapturek”
„Królewna Śnieżka”
„ Przygody Paluszka”

Ciekawą zabawą artystyczna jest również malowanie różnych przedmiotów. Mogą to być dowolne rzeczy, takie jak: kamienie, kartki, skrawki materiałów lub muszelki znalezione podczas wakacji na plaży. Takie arcydzieła możemy ozdabiać na koniec kryształami, cyrkoniami lub koralikami. Jest to mało kosztowny i bardzo różnorodny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jeśli Twój maluch zna już kilka piosenek, możesz pokazać mu dostosowaną do niego wersję popularnego teleturnieju- „Jaka to melodia”. W jego wersji nućcie znane Wam utwory.

Dla mniejszych dzieci alternatywą do śpiewania może być zmienianie słów na sylaby.
Trochę bardziej wymagającą rozrywką jest wykonanie antystresowego, mięciutkiego gniotka do którego stworzenia potrzebne są jedynie: brokat, żelatyna, woda. Przygotowanie takiej zabawki jest szybkie, ale wymaga nadzoru osoby dorosłej. Wspólne tworzenie takiego gniotka niezwykle pobudza kreatywność i rozwija zdolności manualne maluszka.

Więcej informacji

Zobacz prywatne przedszkole na Pradze - sprawdź ofertę edukacyjną