Jak działa zamek do drzwi

Wielu z nas nie zastanawia się pewnie nad tym, w jaki sposób skonstruowany jest zamek do drzwi, który zapewnia nam bezpieczeństwo przed włamaniami, a jest to jednak z tych rzeczy, które warto wiedzieć. Jak skonstruowany jest zamek do drzwi i dlaczego klucz do niego wygląda tak, a nie inaczej?

Mechanizm działania

O zamkach do drzwi warto się czegoś dowiedzieć szczególnie w sytuacjach, gdy czeka nas wymiana zamka w drzwiach. Składają się one zwykle z dwóch elementów: układu rozpoznającego klucz oraz mechanizmu ryglującego. Przeważnie rygiel jest wprawiany w ruch poprzez mechanizm zmieniający ruch obrotowy klucza na posuwisty ruch rygla. W naszych mieszkaniach zwykle używa się drzwi z zamkami bębenkowymi, które zbudowane są z zasuwy sprężynowej, bębenka oraz zapadek albo bolców bębenkowych ( nazewnictwo stosuje się wymiennie). Działanie takich zamków jest bardzo proste, bolce bębenkowe, które podnoszone są po włożeniu do zamka odpowiednio wyprofilowanego klucza, dzięki czemu zapadki ustawione w odpowiedniej pozycji umożliwiają przekręcenie klucza i tym samym odblokowanie drzwi. Najpopularniejsze zamki posiadają zwykle od pięciu do sześciu zapadek. Oczywiście nie ma możliwości otworzenia takiego zamka dowolnym kluczem, ale ten najprostszy w konstrukcji zamek można bez większych problemów otworzyć wytrychem. Z tego względu tworzy się także bardziej skomplikowane konstrukcje.

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem: Czy można wymienić samą wkładkę do drzwi?

Rodzaje zamków

Możemy natknąć się na zamki posiadające bolce bębenkowe, ale z dodatkowymi zapadkami na dole wkładki, które muszą zostać obrócone pod odpowiednim kątem, żeby móc odblokować zabezpieczone drzwi. Jest to o tyle lepsze, że ewentualny włamywacz może mieć więcej trudności w otwarciu drzwi. Nie oznacza to jednak, że jest to idealny rodzaj zamku, bo osoba znająca się na rzeczy również otworzy takie drzwi z łatwością. Dlatego producenci, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo klientów, rezygnują z zamków opartych na bolcach bębenkowych, wprowadzając alternatywy. Jedną z nich jest zamek, który zamiast zapadek posiada obrotowe magnetyczne dyski. Klucz posiada magnesy, które po włożeniu do środka obracają znajdujące się tam dyski i odblokowują mechanizm. Tak skonstruowane zabezpieczenie naszych drzwi jest bardzo bezpieczne i bardzo trudno, o ile to w ogóle możliwe, jest je złamać.

Jak widać, różne są sposoby na zabezpieczenie drzwi przed niechcianą wizytą gości. Najpopularniejsze zamki bębenkowe, których w Polsce używa się najwięcej nie mogą zagwarantować nam stuprocentowego bezpieczeństwa- do takich wniosków można dojść po zrozumieniu, w jaki sposób są one skonstruowane.