Tani dom w budowie - jaki projekt wybrać?

Dom to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Jeśli jednak spojrzymy na kwoty związane ze stawianiem własnych czterech kątów to może się okazać, że koszty mogą być dla wielu osób mocno zaporowe. Przed zainwestowaniem we własne lokum warto więc przyjrzeć się bliżej temu co ma duży wpływ na ostateczną cenę domu.

Wielkość domu

Jak łatwo się domyśleć największy wpływ na cenę ma wielkość domu. Im większa przestrzeń użytkowa, tym większy ostateczny koszt. Jeśli spojrzymy na przeszłe budownictwo to popularnością cieszyły się zwłaszcza domy piętrowe. Dzisiaj największą popularnością cieszą się domy jednopiętrowe z użytkowym poddaszem lub bez. Warto także zwrócić uwagę na to, że różną cenę można uzyskać w przypadku odmiennego układu poszczególnych pomieszczeń. Standardem są układy pomieszczeń na planie prostokąta i kwadratu. Cena wzrasta jeśli tą samą przestrzeń użytkową spróbujemy skonfigurować na planie nieregularnych kształtów, na przykład na planie litery „L” lub „T”. Jeśli więc zależy nam na oszczędnościach warto postawić na standardowe rozwiązania, których zaletą jest także to, że w przyszłości będzie można łatwiej dokonywać ewentualnych zmian.

Sprawdź ofertę deweloperów w Szczecinie

Konstrukcja dachu

Przy wyborze taniego projektu domu warto zwrócić uwagę na sposób konstrukcji dachu. Łatwo zauważyć, że najtańsze są projekty posiadające dach dwuspadowy, ponieważ jest on względnie łatwy w budowie. Dach wielopołaciowy to kosztowna inwestycja, której lepiej unikać jeśli liczymy na oszczędności. Kosztowne mogą być okna dachowe oraz lukarny. Ostatnim elementem na który warto zwrócić uwagę przy konstrukcji dachu są materiały kupowane jako element pokrycia. Efektownie wyglądające dachówki ceramiczne są dość drogie, a tańszą alternatywą jest po prostu skorzystanie z gontów bitumicznych. Ewentualnie pokrycie z blachy to też dość ekonomiczna opcja. Warto też sprawdzić cenę blachy aluminiowej, której główną zaletą jest to, że jest odporniejsza na korozję od blachy stalowej.

Piwnica

Jeśli liczymy na znaczne oszczędności to warto zrezygnować z piwnicy, która może podnieść koszty nawet o 30 proc. Na koszt ten wpływa między innymi rodzaj gleby – szczególnie gleba skalista może okazać się trudna do zrealizowania inwestycji budowlanej. Należy też pamiętać, że w zależności od ukształtowania terenu oraz specyficznych rodzajów terenu (na przykład tereny podmokłe) budowa piwnicy może okazać się trudna do zrealizowania. Warto także pamiętać, że ostateczny koszt utrzymania takiego domu wzrośnie ze względu na piwnicę i przynajmniej częściowy koszt związany z jej ogrzewaniem.