Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Słupsk

Eksperymenty dla dzieci - zapoznaj swoje pociechy z chemicznym światem

Chemia jest bez wątpienia jedną z najbardziej interesujących dziedzin nauki, z którą tak naprawdę stykamy się na co dzień. Z chemia mamy do czynienia przy wykonywaniu prostych czynności, ale także obserwując zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Okazuje się, że zainteresowania tą dyscypliną można zauważyć bardzo szybko u dzieci, które od najmłodszych lat uwielbiają zadawać mnóstwo pytań, a także eksperymentować. Dowodem na to często są pobrudzone ubrania i podrapane kolana, a co więcej, dzieci zwykły zadawać masę pytań, na które rodzicom często brakuje odpowiedzi. Warto wiedzieć, że dziecka warto wspomagać w rozwoju zainteresowań, a jedną z takich możliwości są właśnie eksperymenty dla dzieci. Dzięki nim, uzyskają one odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Eksperymenty dla dzieci - walory edukacyjne

Chemia jest rozległą dziedziną nauki, jednak przy odrobinie kreatywności, jej nauka może okazać się najlepiej spędzonym i spożytkowanym czasem w życiu naszej pociechy. Co prawda, w szkole nauka chemii rozpoczyna się w około siódmej klasie. Jednak warto wspomóc swoje dziecko, które z pewnością chce uzyskać odpowiednie wyjaśnienia w reakcji na otaczające je zjawiska. Eksperymenty dla dzieci są nie tylko świetnym sposobem na spędzenie czasu i zacieśnienie więzi rodzinnych, ale mają one także ogromną wartość edukacyjną. Eksperymenty takie pozwolą wyjaśnić wiele zjawisk, a także zrozumieć w jaki sposób one zachodzą. W ten sposób możemy także w bardzo łatwy sposób przedstawić dziecku sposób na naukę, który jednocześnie będzie połączony z zabawą. W ten sposób nie zniechęcimy pociechy do dalszego zdobywania wiedzy, a uświadomimy jej, że nauka może być przyjemna i niezwykle prosta. Eksperymenty dla dzieci, są niezwykle proste, a do przeprowadzenia większości z nich z powodzeniem wystarczy wykorzystać przedmioty, które z pewnością na co dzień posiadamy pod ręką w naszym gospodarstwie domowym.

Eksperymenty dla dzieci - kilka prosty doświadczeń, by wprowadzić dziecko w magiczny świat chemicznych doświadczeń

Oto kilka prostych pomysłów na doświadczenia chemiczne pokazowe dla dzieci, dzięki którym poszerzą one swoją chemiczną wiedzę:

  • spróbuj zabarwić białe kwiaty- w tym celu wystarcz znaleźć biały kwiat, a następnie przyciąć ich łodygę na skos. Następnie umieszczamy go w ciepłej wodzie z dodatkiem barwnika spożywczego. Kwiat z biegiem czasu zabarwi się na wybrany kolor. W tym momencie zachodzi zjawisko kapilarne, które polega głownie na wciąganiu wody z barwnikiem przez łodygę, dzięki czemu mogą zabarwić się płatki.
  • rozpuść skorupkę jajka- to doświadczenie z pewnością zainteresuje najmłodszych. Wystarczy umieścić ugotowane jajko w słoiku z octem. Kolejno słoik zamykamy i pozostawiamy jajko na kilka dni. Dziecko może codziennie obserwować jak skorupka zmienia kolor, aż finalnie całkowicie zanika. Skorupka bowiem zbudowana jest w z wapna, które rozpuszcza się pod wpływem substancji zawartych w occie.
  • chodząca woda- wystarczy sześć pojemników, z których trzy będą wypełnione czysta wodą, a trzy pozostałe kolorowymi barwnikami- najlepiej czerwonym, żółtym i niebieskim. Następnie układamy je na przemiennie, a ze złożonych ręczników wykonujemy pomosty pomiędzy pojemnikami. Kolorowa woda będzie przez nie przechodziła do kolejnych pojemników, a kolory będą się mieszały ze sobą. Znów zachodzi tu zjawisko kapilarne.