Egzamin na kartę rowerową w Łupawie: dzielnicowa promuje bezpieczne wakacje na rowerze
Bezpieczeństwo na dwóch kółkach to kluczowa kwestia, zwłaszcza podczas wakacyjnych przejażdżek. Dzielnicowa z Posterunku Policji w Potęgowie przypomina, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i przeprowadza egzamin na kartę rowerową w Szkole Podstawowej w Łupawie.
  1. Egzamin na kartę rowerową w Łupawie
  2. Akcja "Jednośladem bezpiecznie do celu"
  3. Obowiązki rowerzystów na drogach i chodnikach
  4. Bezpieczeństwo dzieci na rowerach

W ramach akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu", prowadzonej przez policjantów na terenie całego kraju, dzielnicowa z Posterunku Policji w Potęgowie odwiedziła Szkołę Podstawową w Łupawie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową, podczas którego sprawdzono wiedzę i umiejętności uczniów.

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale i odpowiedzialność. Rowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegali wszystkich przepisów i zachowywali szczególną ostrożność. Dzielnicowa podkreśliła, że rowerzyści mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one dostępne w kierunku, w którym się poruszają.

Spotkania z funkcjonariuszami policji w szkołach to ważny element edukacji dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa. Koniec roku szkolnego to idealny czas, aby przypomnieć młodym rowerzystom o zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach, a także o innych aspektach bezpiecznego wypoczynku, takich jak zachowanie nad wodą czy podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Podczas egzaminu na kartę rowerową, dzielnicowa przypomniała również o zasadach dotyczących jazdy rowerem po chodniku. Rowerzyści mogą korzystać z chodnika jedynie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak opieka nad dzieckiem do lat 10 lub trudne warunki atmosferyczne. W takich przypadkach muszą jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Warto również pamiętać, że rowerzyści powinni zsiadać z roweru przed przejściem dla pieszych i przeprowadzać go po pasach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obok przejścia dla pieszych znajduje się przejazd rowerowy – wtedy mogą kontynuować jazdę.

Aktywne spędzanie czasu na rowerze to świetna forma rekreacji, ale zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego. Dzieci i młodzież, które zdobędą kartę rowerową, będą mogły cieszyć się wakacyjnymi przejażdżkami, mając świadomość, jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego.


Wg inf z: Policja Słupsk